Według danych z 2013 roku 20 proc. wszystkich matek i ojców w Niemczech wychowywało dzieci samotnie. To oznacza, że od 1996 roku liczba takich osób wzrosła aż o 6 proc.

Ponadto 10 proc. par żyje razem wyłącznie na podstawie zarejestrowanego związku partnerskiego. Ich liczba podwoiła się w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Małżeństwo jednak wciąż w Niemczech dominuje. Spośród 8,1 miliona rodzin z przynajmniej jednym niepełnoletnim dzieckiem 70 proc. to małżeństwa. Statystyki nie mówią jednak, ile z tych małżeństw to tak naprawdę powtórne związki.

Socjolog Jürgen Dobritz z Wiesbaden twierdzi, że najważniejszym powodem, dla którego Niemcy zawierają małżeństwa, są dzieci. Dodaje jednak, że współcześnie taka forma związku – traci na znaczeniu.

Jedną z przyczyn tego spadku jest jego zdaniem zaangażowanie kobiet na rynku pracy, oraz zmiana podejścia do małżeństwa.

Według jednej z ankiet aż 35 proc. Niemców między 20 a 39 rokiem życia uważa małżeństwo za przestarzałą instytucję i nie chce mieć z nią nic wspólnego. Co więcej aż 10 proc. Niemców deklaruje, że chce pozostać bezdzietne.

A to oznacza, że małżeństw będzie w tym kraju coraz mniej.

W odejściu od małżeństwa przodują landy Saksonia oraz Saksonia-Anhalt, gdzie tylko 51 proc. par to związki małżeńskie. W każdym z nich jest po 23 proc. związków partnerskich.

bjad/deutsche welle