Za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą głosowało 535 europosłów; przeciwko było 127. Wstrzymało się od głosu 35. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podpisał pismo, potwierdzające ratyfikację. Skierował je następnie do Rady Unii Europejskiej.

Przed ratyfikacją europosłowie połączyli się za pośrednictwem łącza wideo z Kijowem. Tam, równocześnie z PE, ratyfikację umowy przeprowadzała Rada Najwyższa Ukrainy.

Poparło je 355 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Premier Arsenij Jaceniuk jeszcze przed głosowaniem podkreślił, że „Ukraina to Europa, i tak powiedział i zrobił naród Ukrainy”. Dodał, że ratyfikacja umowy to jedyne początek drogi do członkostwa w UE, i Kijów musi teraz przejść do konkretnych działań na tym polu.

Umowa, choć jest niewątpliwie dużym krokiem naprzód w stosunkach między UE a Ukrainą, została nieco zmieniona po protestach Rosji, domagającej się wprowadzenia ponad 2000 poprawek. W piątek w Brukseli oświadczono, że wdrażanie umowy o wolnym handlu między Kijowem a państwami UE zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku. W praktyce oznacza to, że będzie obowiązywało jedynie jednostronne zniesienie ceł przez UE, co ułatwi Ukrainie eksport.

bjad/onet.pl