Kard. Gerhard Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, po raz kolejny wypowiedział się na temat nierozerwalności małżeństwa. W środowiskach lewicowych, a także wśród niektórych katolickich duchownych, wciąż utrzymują się nadzieje na to, że październikowy synod poświęcony rodzinie doprowadzi do zmian w kwestii nauczania o dopuszczalności rozwodników w nowych związkach do sakramentów.

Kard. Müller zapewnia, że nie jest to w żadnej mierze możliwe. Ze względu na jasne słowa Jezusa Chrystusa nauki o nierozerwalności małżeństwa nie mógłby zmienić nawet sobór. Nie ma żadnej możliwości na to, by osoby, które wzięły ślub kościelny, a wstąpiły następnie w drugi związek cywilny, mogły przyjmować Komunię.

Zarazem prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznał, że jest możliwe, iż wiele zawieranych dziś małżeństw jest de facto nieważnych. Cześć osób biorąc ślub w Kościele katolickim nie jest tak naprawdę świadoma tego, co robią: nie pojmują katolickiego nauczania na temat małżeństwa. Wobec tego Kongregacja Nauki Wiary wiele energii wkłada w to, by odnaleźć odpowiedź na wyzwania, jakie płyną z tego stanu rzeczy – powiedział kardynał.

Prefekt powiedział, że głównym celem październikowego synodu będzie ponowne stwierdzenie sakramentalnego charakteru małżeństwa i rodziny oraz zachęcenie młodych osób do brania ślubów.

pac/kath.net