Rosyjskie działania obejmują nie tylko fizyczne zagrożenia dla podwodnych rurociągów i kabli, ale także ataki cybernetyczne i inne formy hybrydowej ingerencji. Rosja jest szczególnie aktywna na Morzu Bałtyckim, Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym, gdzie wykorzystuje zdalnie sterowane urządzenia podwodne do potencjalnych ataków.
W odpowiedzi NATO rozwija system monitorowania podwodnej infrastruktury krytycznej, oparty na wymianie informacji pomiędzy dowództwami państw Sojuszu, operatorami infrastruktury i Kwaterą Główną NATO. W tym celu używa się zaawansowanych technologii, takich jak sensory podwodne, drony, okręty, samoloty i satelity, których dane są analizowane za pomocą sztucznej inteligencji.
Niedawne incydenty, takie jak uszkodzenie gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią w październiku 2023 roku, przypominają o realnych zagrożeniach dla tej infrastruktury. W obliczu rosnącej liczby aktów sabotażu NATO zacieśnia współpracę i testuje nowe technologie, aby chronić swoje systemy przed coraz bardziej agresywnymi działaniami Rosji i Chin.