Zatwierdzone przez Papieża dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą w sumie 9 osób. Najbardziej znany jest wśród nich abp Fulton Sheen, Amerykanin, płomienny kaznodzieja radiowy i telewizyjny, autor 66 książek. Jego audycje biły rekordy popularności, przyczynił się do nawrócenia wielu ważnych osobistości. Zmarł w 1979 r. jako biskup pomocniczy Nowego Jorku. Stolica Apostolska uznała dziś cud przypisywany jego wstawiennictwu.

Jeden z dekretów zezwala także na kult w Kościele powszechnym, na zasadzie kanonizacji równoważnej, abp Bartłomieja Fernandesa od Męczenników. Jest to portugalski dominikanin, arcybiskup Bragi, propagator posoborowej reformy Kościoła w XVI w. Odegrał ważną rolę na Soborze Trydenckim, był doradcą Piusa IV i Karola Boromeusza. W sposób szczególny dbał o formację seminaryjną i katechizację. Beatyfikował go Jan Paweł II w 2001 r.

Wśród 7 osób, których heroiczność cnót uznała Stolica Apostolska jest też zmarły przed 27 laty włoski arcybiskup Giovanni Ferro oraz maronicki patriarcha Antiochii Eliasz Hoyek, który żył na przełomie XIX i XX w. Pozostali słudzy Boży to założyciele zgromadzeń zakonnych we Włoszech, Hiszpanii, Francji i na Filipinach.

Ciekawą postacią jest Étienne Pierre Morlanne. Żył na przełomie XVIII i XIX w. Przygotowywał się do kapłaństwa. Jednak po wybuchu rewolucji francuskiej jego seminarium zostało zamknięte, a on z konieczności został lekarzem i chirurgiem wojskowym. Podczas jednej ze swych misji został wezwany do rodzącej kobiety. Od tej pory postanowił się poświęcić położnictwu i kształceniu akuszerek. Wspomagające go w tym dziele stowarzyszenie już po jego śmierci przekształciło się w zgromadzenie zakonne.

 

Krzysztof Bronk – Watykan

 

vaticannews.va/pl