W niedzielę odbył się IV Kongres Republikański. Jakie są wymierne niedzielnego owoce Kongresu?

 

- Najważniejsze jest nie tylko przekazywanie sobie konkretnej wiedzy, ale również wymiana doświadczeń. W pierwszym panelu miała miejsce ciekawa dyskusja o tym, co jest możliwe w ramach deregulacji. Tutaj ważne były przemówienia Pawła Dobrowolskiego i Rafała Antczaka, że ona opłaciła w wielu państwach i okazała się skuteczna, zastanawiano się też gdzie w Polsce istnieją wobec niej realne bariery. W trzecim panelu związanym z otwieraniem zawodów mieliśmy pewien wgląd jak przebiegają rządowe prace, bo przybył dyrektor z departamentu strategii z Ministerstwa Sprawiedliwości. Mieliśmy również analizę przykładów z rynków anglosaskich opowiedzianą przez Seweryna Szwarockiego o tym jaki jest klucz do sukcesu, a gdzie jest ryzyko związane z uwalnianiem wolnego rynku.

 

Czy dyskusje i wykłady przekładają się na szersze działanie. Inspirujecie polityków?

 

- Myślę, że tak, bo podczas kongresu padały pewne deklaracje ze strony Jarosława Bełdowskiego, dyrektora departamentu Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, że będzie trzecia fala deregulacji przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Z drugiej strony poseł PiS Przemysław Wipler zaproponował z ramienia opozycji, pełne wsparcie dla projektów prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i osobiste zaangażowanie w powstanie komisji sejmowej ds. otwierania zawodów. Brał udział w tym panelu również dr. Stanisław Tyszka szef naszego centrum analiz, który kierował przygotowywaniem propozycji otwierania zawodów. Można więc powiedzieć, że bliskość naszej debaty z polityczną praktyką jest nadzwyczaj wysoka, jak na takie prawicowe konferencje.

 

Jakie macie dalsze plany?

 

- Na pewno za pół roku kolejny kongres Republikański. Będziemy dyskutować nad jego przedmiotem i tematem, bowiem każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu. Rok temu był to „Raport o stanie państwa”, a pół roku temu „Demografia, rodzina i migracja”. W najbliższy czwartek w księgarni Tarabuk robimy premierę nowego numeru „Rzeczy Wspólnych” poświęconego Polsce w Unii Europejskiej. Zapraszam.

 

Rozmawiał Jarosław Wróblewski