Akurat ten rodzaj nowotworu jest bardzo trudny do wykrycia. Rozwija się powoli bez silnych objawów. Większości kobiet dowiaduje się o chorobie w zaawansowanej fazie jej rozwoju. Wtedy na skuteczne leczenie nie ma szans. Tylko 42% pacjentek przeżywa.

 

Dr hab. Radosław Mądry, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej –podkreśla, że: „wykrycie raka jajnika w pierwszym lub drugim stadium istotnie zwiększa wieloletnie przeżycie – nawet do 90%”.

 

Dr Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie zwraca uwagę, że Polska należy do krajów o najwyższej zachorowalności. Co roku trzy i pół tysiąca kobiet dowiaduje się, że ma raka jajnika.

 

Dlatego eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej przygotowali program walki z rakiem jajnika. Stawiają przede wszystkim na wczesne wykrywanie tego nowotworu. Na wykonywanie odpowiednich badań potrzebne są jednak środki finansowe, których nie ma. Nawet najlepsze pomysły i inicjatywy nie ujrzą światła dziennego bez odpowiednich funduszy.

 

Poza tym istotne jest aby pacjentki znajdujące się w grupie ryzyka miały dostęp do zabiegów chirurgicznych usunięcia przydatków, oraz ewentualnie macicy. Dr hab. Mądry wyjaśnia, że takie zabiegi chirurgiczne w sposób zasadniczy zmniejszają ryzyko zachorowania. Podkreśla, że żadne inne działanie nie daje lepszych rezultatów.

 

TW

źródło: Gazeta Polska Codziennie