17.05.20, 16:00Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Dzień Zwycięstwa. Prestiżowa porażka Putina

Warsaw Institute

Politycznie Białoruś jest przy Rosji młodszym partnerem, a pod względem ekonomicznym wręcz wasalem. Z tym większą satysfakcją Alaksandr Łukaszenka wykorzystał sytuację, żeby utrzeć nosa Władimirowi Putinowi w obszarze wizerunkowym i polityki historycznej. Podczas gdy zapowiadana wielka defilada wojskowa w Moskwie musiała być przełożona z powodu pandemii koronawirusa, Białorusini jak gdyby nigdy nic, zorganizowali swoją – nie zważając na ryzyko.

Pretendująca do miana głównego spadkobiercy dziedzictwa Związku Sowieckiego, w tym zwycięstwa nad Hitlerem, Rosja w tym roku, z powodu koronawirusa, przeniosła obchody Dnia Zwycięstwa z 9 maja na 3 września. Władze Białorusi nie zrezygnowały z przeprowadzenia uroczystości, mimo trwającej w kraju epidemii koronawirusa. To jedyny kraj postsowiecki, który świętował 75. rocznicę zakończenia wojny z Niemcami w taki sposób, jak zawsze. Nie zważając na zalecenia WHO, władze Białorusi zorganizowały dużą paradę wojskową (3000 żołnierzy), a potem jubileuszowy koncert. Obie imprezy z udziałem wielu ludzi, w tym podeszłych wiekiem weteranów wojennych. Łukaszenka wykorzystał okazję, by wbić szpilę Putinowi, z którymi w ostatnim czasie toczył zacięte spory dotyczące współpracy ekonomicznej i integracji obu państw.

Do niedawna to prezydent Białorusi był petentem postawionym pod ścianą. Pandemia koronawirusa i krach na rynku naftowym to zmienił. Podczas gdy prezydent Rosji jest w wyraźnej defensywie, Łukaszenka pokazuje się jako przywódca bardziej atrakcyjny dla dużej części mieszkańców obszaru postsowieckiego i odważniejszy od Putina. Oczywiście głównie w sferze wizerunkowej – czego najmocniejszym dowodem zorganizowanie obchodów 9 maja mimo koronawirusa. Przyznał to sam Łukaszenka, mówiąc, że chce, aby rosyjskie telewizje pokazały defiladę w Mińsku, a „patriotycznie nastawieni Rosjanie zobaczyli go”. Podczas gdy Łukaszenka przyjmował defiladę wojskową, Putin rocznicę zakończenia wojny uczcił jedynie złożeniem wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Czerwonym. Dla rosyjskiego przywódcy to porażka tym bardziej gorzka, że tegoroczne święto miało być wielkim wydarzeniem wizerunkowym, ale i politycznym. Przygotowania do tego było widać już pod koniec ubiegłego roku i w styczniu tego roku, gdy Putin rozpętał „wojnę pamięci” z Zachodem, m.in. Polską, i celem tej kampanii było przekonanie świata, że nazistów tak naprawdę dało się pokonać tylko dzięki Sowietom. Jest też oczywiście drugi powód, dla którego przywódca najbardziej jeszcze sowieckiego mentalnie kraju zdecydował się ryzykować zdrowiem i życiem ludzi, żeby przypomnieć największy sukces Związku Sowieckiego. To zabiegi o popularność przed wyznaczonymi na 9 sierpnia wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

droma2020.05.18 8:14
rosja to kraj schylkowy ,zacofanie cywilizacyjne / 80 % ludnosci s,ra w zastodolne kible / siega 30 lat nazad do tego dochodzi ; pijanstwo ,aborcja ,korupcja w tym stanie sie nie obroni przed rozpadem ,a chiny i usa dogadaja sie co do dalszych losow kacapi ...
Simo Häyhä2020.05.18 10:31
http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Obiektywny2020.05.17 19:38
Za to my jesteśmy wasalem uisraela żydów lichwy wyzysku nara lemingi !!!!
ZYDOKOMUNA2020.05.17 21:20
WY TARGOWICZANIE JESTESCIE WASALAMI WSZYSTKICH KTO WAS POCHWALI I POKLEPIE PO PLECACH WTEDY ZA BEZCEN ODDALIBYSCIE WSZYSTKO CO POLSKIE.
Simo H\303\244yh\303\2442020.05.18 10:29
Co, ruska onuco ? Boli sojusz USA-Polska ? Boli ? I dobrze, bandyto !!! Ma boleć !
...2020.05.17 17:34
Czy nasz rząd ma jakiś plan, jak wykorzystać sytuację w związku z pandemią (faktyczną, czy nie, ale mającą wpływ na Świat) i zapaścią na rynku ropy, czy jego rolą jest wyłącznie oglądanie się za siebie od wyborów do wyborów?
Dell2020.05.17 19:28
"Czy nasz rząd" Kidawa powiedziała kiedyś o Dudzie: nasz prezydent. Kiedy usłyszała co mówi - poprawiła się: "to znaczy nie mój tylko Polaków". To jest nasz rząd. Polski rząd. Wasz - internacjonalistów - rząd światowy ciągle jeszcze nie działa.
...2020.05.18 17:31
Niech będzie, że to nie mój rząd, jeżeli tak Ci będzie łatwiej udzielić odpowiedzi na moje pytanie. Potrafisz? To ciekawa koncepcja, żeby każdy miał taki rząd, jaki uznaje za swój. Możesz próbować rozwinąć tę myśl w jakąś teorię.
ZYDOKOMUNA2020.05.17 21:23
icek wasz rzad dostal kopa i wyladowal na bruku.
...2020.05.18 17:34
.areimerp ogerats uwonz ot az am dazr jowT Od lewej do prawej, żeby ci było wygodniej. I bez polskich znaków, żebyś się nie stresował, że dalej sierżant ci nie zainstalował.
Seks pokazy randki2020.05.17 17:32
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.17 16:48
Kilka słówek wyjaśnienia dot. mojej pisowni rzecz. własnych. Z zawodu jestem elektrykiem-teoretykiem jak Bolek, tzn. ukończyłem zawodówkę elekstryczną a tam nie zwacali uwagi na pisownię. Chciałem do ogólniaka, ale tam mieli jakieś egzaminy. To był poważny błąd, i tak mi pozostał stary nawyk.
Urszula2020.05.17 18:19
Nie przejmuj się :D. Elektrycy też są potrzebni, bardziej jak taki kaczor. :D Uczyłam się ortografii, wprawdzie nie polskiej, ale zawsze, i za żadne skarby nie naprawię światła jak mi się schrzani. Tu jestem całkowity analfabeta. :D Myślisz, że pisiory znają się ne elektryce?
elekstryk - teoretyk2020.05.17 20:06
Żadna nowina Lesiu, że lubisz się w ciuszki babskie ubierać - ELEKSTRYCZNE!
Dell2020.05.17 19:13
Żeby pisać ortograficznie wystarczy czytać. Dużo. Książek. To można robić w każdym wieku. Nie trzeba się wtedy zasłaniać nieuctwem i lenistwem.
Dżon Łejn filmiki - sprzedaż i wynajem2020.05.17 20:03
Z zawodu jestem elektrykiem-teoretykiem jak Bolek, tzn. ukończyłem zawodówkę ELEKSTRYCZNĄ, a tam nie zwacali uwagi na pisownię.
Jerzy2020.05.17 16:35
o Łukaszence można wiele powiedzieć, ale jego decyzja odnośnie defilady świadczy o tym, że ten gość myśli, nie słucha bambusów lubujących się w gejach i aborcji z WHO, zapewne ministrem zdrowia na Białorusi nie jest takim upośledzonym umysłowo debilem jak nasz szumowski, tam wszyscy wiedzą, że koronawirus to jedna wielka ściema, choroba porównywalna z przeziębieniem... Czapki z głów przed Łukaszenką! Czapki z głów!!!
Zosia2020.05.17 19:11
Mozna krytykoiwac i nawet trzeba na tym polega demokracja ale trzeba szanowac drugiego człowieka
Mało tego, importują 40% żywności!2020.05.17 16:33
Budżet Kremla, blisko 70%, to gospodarka rabunkowa własnych zasobów. W czasach kiedy ropa kosztowała $120 Kreml zarabiał miliardy i zamiast je inwestować w technologie, infrastrukturę zainwestował w "politykę", tj. ekspansji mitarnej. Jak CIA oblicza, Syria go kosztuje 1-2 milionów $$ dziennie. Dzisiaj dopłaca do ropy, do wydobycia bez perspektyw poprawy finansowej. Putina i Schrödera "rosemarry baby" North Stream I i II już teraz okazał się fiaskiem. Chcieli mieć monopol - goovno z tego! Przegrali proces z Ukrainą i muszą płacić miliardy, Polska się wkrótce uniezależni energetycznie, staje się "hub" -em gazowym dla Krajów Bałtyckich, Ukrainy. Na domiar złego "ktos" zanieczyścił ropę w ropociągach. Pytanie jest, jak długo Kreml pociągnie na "zaskórniakach"?
...2020.05.17 17:41
Czy to wszystko jest obiektem analiz naszego rządu, czy zafiksowany jest wyłącznie na atak ze strony Rosji, który w każdej chwili może nastąpić? I w związku z tym trzeba kupować od USA, co akurat mają ochotę nam sprzedać (awaryjne myśliwce 5,. generacji bez infrastruktury mogącej 5. generację obsłużyć) i być może wybulić w ramach 447.
i popracuj nad polskom jazykom2020.05.17 17:45
Poczytaj sobie Michaś, ale watpie czy coś do ciebie trafi. https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/polska-bedzie-miec-f-35-obalamy-internetowe-mity-na-temat-tego-samolotu/826cmdc#slajd-4
...2020.05.17 18:15
Znajdź jeszcze informację o liczbie latających w stosunku do wszystkich w USAF i informację o zakupie systemów do wykorzystywania danych zbieranych przez samolot 5. generacji (tym się wyróżnia od 4.). I potem możesz się do mnie zwracać zdrobniale, Koleś. I poproś sierżanta, żeby Cię nauczył pisać z polskimi znakami. Na razie jeden Ci wyszedł.
popracuj towariszcz nad pisownią rzecz. własnych2020.05.17 19:56
Michaś matołku, masz tani goovniany chiński smarfonek to sobie sam poszukaj. A że matol jak ty jęz. angielskiego nie zna, więc jesteś matole skazany na agencje Sputniki i TASS.
...2020.05.18 8:03
No widzisz, frajerzyno, piszący na rozkaz, od lewej do prawej, korzystam z opinii lokalnych fachowców od lotnictwa wojskowego. Może nie znam tak dobrze angielskiego, jak ty frajerzyno, ale na pewno lepiej znam angielski niż ty polski. https://nczas.com/2020/01/28/tak-zle-jeszcze-nie-bylo-nasze-lotnictwo-bojowe-przezywa-obecnie-najciezszy-kryzys-od-czasu-przemian-ustrojowych/ "Kupujemy 32 F-35A JSF dla dwóch eskadr, zapewne w przyszłości ulokowanych w Świdwinie. Wydamy na te samoloty niewyobrażalnie duże pieniądze, ale i tak nie będziemy w pełni przygotowani na wykorzystanie możliwości, które one oferują. Całe nasze wojsko nie jest po prostu przygotowane na taki poziom wymiany informacji i integracji obrazu sytuacji taktycznej w skali wszystkich walczących formacji (na ziemi, w powietrzu i na morzu), jaki może dać F-35. Tak jak byśmy kupili smartfona, ale bez karty SIM. Owszem, ładnie wygląda i wiele może, ale co z tego, skoro my nie jesteśmy w stanie tego spożytkować? W dodatku, jak donosi prasa amerykańska prasa, samoloty te są katastrofalnie awaryjne, a ich wsparcie logistyczne kuleje nawet w USA. Już sobie wyobrażam, jak to będzie wyglądało u nas. Jak stoją niesprawne nasze F-16, z którymi w NATO i w USA większego problemu nie ma… To co będzie z polskimi F-35A? Znów trzy-cztery sprawne z 32 posiadanych?" A teraz możesz mnie cmoknąć w pompę z tymi swoim mądralowaniem się, frajerzyno.
Urszula2020.05.17 18:14
Ty się nie martw gospodarką i budżetem Kremla, ty się martw gospodarką i budżetem Polski. I nie słuchaj co pitoli pinokio. On ci prawdy nie powie.
Simo Häyhä2020.05.18 10:26
Nie może i nigdy nie mogło być inaczej bo to państwo stworzyli koczownicy, opierający swoją gospodarkę na rabunkach i najazdach na sąsiadów. Tak im zostało do dziś. Rosja od stuleci była i jest bandyckim, zbrodniczym państwem opartym na przemocy, kłamstwie i niewoli. A tak przy okazji: https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
MaxFiend2020.05.17 16:30
Przyganiał kocioł garnkowi. Za to 1 września było pisowskim prestiżowym zwycięstwem.
katolicka kretynizacja polski2020.05.17 16:11
W Polsce PiSdzielce pomimo pandemii i zakazu zbiorowisk zorganizowały 10 kwietnia kabaret pod pomnikiem a żoliborski kurdopel dodatkowo odwiedził cmentarz i wawel!
Ben2020.05.17 17:13
tipsfedora.jpg
Dell2020.05.17 19:06
Wawel, my Polacy, piszemy wielką literą.
Dell2020.05.17 19:06
Podobnie zresztą, jak Polska.
lewacka kretynizacja kellera2020.05.18 10:21
Co z tego, kozi bobie, że jesteś wyższy od Pana Jarosława Kaczyńskiego ? Nie jest to twoją zasługą, kmiocie, tylko natury. Poza trym Napoleon też był mały, a jednocześnie wielkim człowiekiem, tytanem pracy, prawodawcą. Podobnie Pan Jarosław Kaczyński wypada na tle rządów nierobów, złodziei i sprzedawczyków postkomunistycznego tandemu PO-PSL. Kim ty jesteś, lewacki bobie, żeby oceniać i krytykować tych, którym do pięt nie sięgasz ? Kretynie Keller, zapamiętaj sobie, że Wawel piszemy z dużej litery. Twoje codzienne wypociny na tym forum, ich styl i chamstwo z nich płynące świadczą o twoim braku kultury, małości ducha, głupocie i podłym stanie z którego się wywodzisz. Właśnie z takich kmiotów, moi przodkowie wsiadali na konie.
M.a2020.05.17 16:09
Rosja już prężyła muskuły. Już była pewna światowego uznania. Miała być wielka uroczystość z głowami mocarstw. A tu po cichu Białoruś przedefilowała przed nosem Putina.
...2020.05.17 17:42
I tak dobrze, że na 3 września przełożyli, a nie 17.