26.10.15, 10:49

Dziś mężczyzna nie głosuje na PO

Analiza coraz pewniejszych powyborczych sondaży przynosi jeszcze jeden ciekawy wniosek - na Platformę Obywatelską głosuje zdecydowanie więcej kobiet, niż mężczyzn. Panowie nie przysporzyli partii (do wczoraj) rządzącej wiele głosów.

Z obserwacji sondaży pod względem płci możemy wysnuć wniosek, że w zasadzie mężczyźni i kobiety głosują podobnie z dwoma zastrzeżeniami - panie chętniej głosują na Platformę, zaś panowie częściej oddawali głosy na partię Janusza Korwin-Mikkego i ruch Kukiza.

W obu grupach zdecydowanie wygrało PiS. Wśród mężczyzn uzyskało 38,5%, a wśród kobiet nawet więcej, bo 39,7% (co ciekawe, w wynikach ogólnych podanych w najnowszym sondażu IPSOS PiS ma 37,7%). Drugie miejsce w obu grupach zajęła Platforma, ale można zaobserwować znaczne różnice w poparciu dla tej partii u kobiet i mężczyzn. Piękniejsza płeć obdarzyła PO poparciem wynoszącym 26,4%, podczas gdy grupa męska dała tej partii tylko 20,3%. 

Mężczyźni za to chętniej oddawali głos na Kukiza i Korwina. Komitety byłych kandydatów na prezydenta otrzymały w tej grupie odpowiednio 10,6% (Kukiz'15) i 7,1% (KORWIN). Kobiety oddały na te ugrupowania o wiele mniej głosów. Kukiz'15 co prawda dalej był nad progiem, bo uzyskał 7,5%, ale KORWIN zanotował o wiele słabszy wynik 2,8%. Czy to pokłosie złego PR jakie ma ta partia wśród kobiet? Wiele środowisk i mediów od lat zarzuca Korwin-Mikkemu wręcz szowinistyczne poglądy. Mimo, że ten odpiera ataki i mówi, że szanuje kobiety, wciąż nie może ich do siebie przekonać.

Trudno stwierdzić, co stanowiło o tym, że kobiety wolały zagłosować na Platformę. Być może w przeciwieństwie do mężczyzn panie są bardziej powściągliwe w podejmowaniu politycznego ryzyka i wybieraniu radykalnej zmiany proponowanej przez Kukiza i Korwina. 

Pozostałe komitety miały zbliżone poparcie w obu grupach. .Nowoczesna tak u pań jak i u panów zyskała 7,1%, Lewica 6,6%, a PSL niewiele ponad 5%. Partia Razem przekonała 3,5% mężczyzn i 4,2% kobiet.

Mężczyźni byli nieco bardziej aktywni w tych wyborach. Frekwencja w tej grupie wyniosła 52,7%, a wśród kobiet 50,7%.

MW/tvp.info 

Komentarze

anonim2015.10.26 10:58
Czyli jednak gender to bzdura?
anonim2015.10.26 11:33
No tak, platforma jest rodzaju żeńskiego. A w PO pojawiały się inklinacje do lesby.