09.04.20, 15:40Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Epidemia w Rosji. Kryzysowa kanikuła grozi gospodarce

Warsaw Institute

Decyzja Władimira Putina o przedłużeniu dni wolnych od pracy w Rosji do końca kwietnia to ogromny problem dla wielu przedsiębiorstw. Środowiska biznesu wciąż bowiem nie doczekały się od rządu porządnego, kompleksowego i wielkiego programu wsparcia. Kreml dał rządowi narzędzia zaostrzenia reżimu w kraju – Putin podpisał ustawę dającą rządowi prawo ogłaszania reżimu sytuacji nadzwyczajnej na całym terytorium kraju bądź w jego części. Obecnie w Rosji obowiązuje stan podwyższonej gotowości, który jest pośrednią sytuacją pomiędzy stanem normalnym i reżimem sytuacji nadzwyczajnej. Przy czym pamiętać należy, że reżim sytuacji nadzwyczajnej jest łagodniejszy od przewidzianych w konstytucji dwóch rodzajów stanu nadzwyczajnego: stanu wyjątkowego i stanu wojennego. Niewykluczone, że rząd będzie wprowadzał reżim sytuacji nadzwyczajnej w regionach, które szczególnie nie radzą sobie w walce z epidemią.

W Rosji szczyt epidemii koronawirusa nie został jeszcze osiągnięty – ocenił 7 kwietnia na naradzie z urzędnikami i ekspertami prezydent Władimir Putin. – Teraz jest nadzwyczaj ważne, by uniknąć cudzych błędów – powiedział Putin podczas wideokonferencji. Kreml wybrał własną drogę walki z epidemią. Jej kluczowym elementem – którego celem jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich i rozszerzanie się koronawirusa – są dni wolne od pracy. Czyli „kanikuła”. Putin poinformował 2 kwietnia, że dni wolne od pracy zostaną w Rosji przedłużone do końca miesiąca kwietnia. Wcześniej obowiązywały one do 5 kwietnia. W tym czasie płace pracowników zostają utrzymane na zwykłym poziomie. Nadal działa administracja, przedsiębiorstwa, które muszą utrzymać produkcję, służba zdrowia, apteki i sklepy z towarami pierwszej potrzeby. Putin w orędziu telewizyjnym powiedział, że sytuacja różnie wygląda w różnych regionach kraju. To potwierdza doniesienia, że z walką z koronawirusem nie radzą sobie w wielu regionach. Z tego powodu 2 kwietnia podali się do dymisji gubernator obwodu archangielskiego Igor Orłow i szef republiki Komi Siergiej Galikow. Władze Komi za późni zareagowały na epidemię – region stał się jednym z liderów jeśli chodzi o liczbę chorych. Najwięcej zakażeń odnotowuje się obecnie w Moskwie, Republice Komi, Republice Buriacji, Petersburgu i obwodzie moskiewskim.

Putin zdecydował się na orędzie i ogłoszenie przedłużenia dni wolnych od pracy po naradzie z rządem 1 kwietnia. Premier Michaił Miszustin poinformował na niej, że rząd zarezerwował na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i działania antykryzysowe 1,4 bln rubli (17,8 mld dolarów). Dwa dni później, na posiedzeniu prezydium rady koordynacyjnej do walki z koronawirusem, premier oznajmił, że nie można wykluczyć „najtrudniejszego” scenariusza w rozwoju wydarzeń w Rosji związanych z pandemią. Przedłużenie dni wolnych od pracy grozi zwolnieniami i bankructwami. Według prognoz organizacji przedsiębiorców Diełowaja Rossija w samej Moskwie stracić pracę może od pół do nawet jednego miliona ludzi. Premier dostał list od największych organizacji biznesu w Rosji, m.in. Związku Rosyjskich Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP), Izby Przemysłowo-Handlowej (TPP) i organizacji Diełowaja Rossija. Rosyjscy przedsiębiorcy proszą Michaił Miszustina o pilne, większe wsparcie państwa dla biznesu. Ostrzegają przed falą masowych bankructw firm, wzrostem bezrobocia i dużym zmniejszeniem wpływów z podatków. Przedsiębiorcy sugerują szereg środków wsparcia, m.in.: dotowanie części pensji pracowników, przyspieszenie zamówień publicznych, zmniejszenie obciążeń podatkowych, subsydiowanie kosztów wynajmu, kredytów czy leasingu. Tymczasem Rosja będzie chciała wykorzystać kryzys gospodarczy na świecie do złagodzenia lub nawet w ogóle znieść sankcje nałożone na nią przez Zachód w ostatnich sześciu latach. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 5 kwietnia, że globalny kryzys gospodarczy jest nieunikniony i wszyscy muszą się do tego przygotowywać. – Bez wątpienia będzie potrzebna koordynacja działań i środków antykryzysowych ze strony wielu państw – podkreślił rzecznik Putina.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

sale2020.04.10 12:09
Chyba ruskie trolle nie dostały wypłaty, smutno bez nich
drh2020.04.9 19:35
Rosja może stać się największym centrum epidemii !
alosza.2020.04.9 19:20
Patkin padnie od chińskiej kukurydzy
anonim2020.04.9 18:56
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Piotr Nowak2020.04.9 17:05
To co czyni Putin i jego sowieccy kolesie jest nam Polakom na rękę. Dlaczego ? Bo w odpowiedziach na ich paszkwile, pomówienia i próby pisania historii na nowo, możemy pokazać światu prawdę o II wojnie światowej, i agresji sowietów na Polskę 17.09.1939 roku, prawdę o Katyniu, Miednoje, Charkowie, Kozielsku, Ostaszkowiei innych miejscowościach gdzie mordowano oficerów i jeńców strzałami w tył głowy, prawdę o milionach ludzi wywożonych na Sybir, do gułagów, na pewną śmierć ! O latach zamordyzmu sowieckiego 1045-1990 w krajach Europy środkowej i wschodniej, o agresji przecowko Gruzji i Ukrainie i aneksji Krymu, i wreszcie o tragedii smoleńskiej ! Rosja to nieludzka ziemia, a sowieci to bezrozumny naród ! Rosja to wielka stacja benzynowa, która jeszcze żyje dzięki sprzedarzy ropy naftowej i gazu . Jednakże czarne chmury już wiszą nad nimi, bo elekryczne auta to tylko kwestia czasu, a wojska USA i tarcza rakietowa montowana przez Amerykanów w Polsce to już fakt. Niestety Rosja to nieludzka ziemia, a sowieci to bezrozumni ludzie. Putin przeczuwa jego koniec, a atakiem na Polskę spopularyzował tajny protokół Niemców z Sowietami, napaść Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku i wymordowanie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach, oraz holokaust na ludności polskiej. Putin obecnie sam sobie szykuje miejsce na śmietniku historii. Najbardziej jednak cieszy mnie, że tymi kłamstwami Putin podzielił totalną opozycję ! Oj dzieje się !
bogdanus2020.04.9 16:25
Putin poproś Morawieckiego to może ci pomoże, ha, ha, ha.
ardo2020.04.9 16:35
Putler to może parola w bańkę dostać.
Totustuus2020.04.9 16:22
Trevignano Romano 8 kwietnia 2020 r Przesłanie Jezusa o 17.50 Dzisiaj [Wielka Środa] był dniem, w którym Judasz zdradził Mnie pocałunkiem. Spacerując po mieście, faryzeusze patrzyli na Mnie z pogardliwą wyższością , pychą i arogancją , w ten sposòb także i dzisiaj Mój kościół Mnie zdradza, spoglądając na Mnie w sposòb powierzchowny; dochodzi do tego że wielcy teologowie blokując dostęp do kościołòw, rozpraszają Moją trzodę. Córko moja, taka jest historia Wielkiej Środy i czasów obecnych ; wkrótce otrzymacie Ostrzeżenie, da wam ono możliwość wyboru między Miłością do Mnie lub Szatana. Potem kule ognia spadną na ziemię i będzie to dla was najgorszy moment, ponieważ nadejdą wszelkiego rodzaju katastrofy. Moja Matka będzie was chronić, umieszczając was pod swoim Błogosławionym płaszczem, nie lękajcie się. Wszystkich was błogosławię w imię Ojca w imię moje i Ducha Świętego, Amen ”.
Andrzej2020.04.9 16:58
Coś ci się pomyliło Totusie - zdrada Judasza miała miejsce w czwartek!
Pisowiec2020.04.9 16:16
Patrz pan! Ruskim gospodarka pada! Jak to dobrze, że nasza gospodarka mimo kryzysu ma się bardzo dobrze i po wsparciu rządowym biznes wręcz się umocni! Brawo PiS!!!!
ardo2020.04.9 16:37
Wańka cebule i kiszone masz. Niedługo i tego w rasiji nie będzie.
ja2020.04.9 16:07
Dlatego dzisiaj pragnę wam przekazać lekarstwo, abyście nie bali się żadnej epidemii, a we wszystkim zaufali Bogu. Przygotujcie następujący napój: suszone owoce głogu zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie szczyptę imbiru oraz łyżeczkę miodu lipowego. Do tego dodajcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę mocnego naparu z lipy. Podgrzejcie, ale tak, aby się cały napój nie zagotował i ciepłe pijcie rano i wieczorem. To was uchroni przed wszelkimi bakteriami.
Donald2020.04.9 15:49
to nie jest żaden koronawirus,to jest wirus grypy po zmutowaniu.Był on już w Polsce w grudniu jako wirus grypy i wtedy szczepionki działały.Po zmutowaniu te szczepionki nie działają.Trzeba wynależć nowe na zmutowanego wirusa gryp