Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje! 118 przedsiębiorstw z lewobrzeżnej Warszawy, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej i paliwowej, odprowadza ścieki przemysłowe do kanalizacji miejskiej. W Wiśle mogą znajdować się niebezpieczne substancje!

Jak poinformowano w komunikacie, „inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ), podczas czynności kontrolnych, pozyskali od MPWiK listę zakładów z lewobrzeżnej części Warszawy, które odprowadzają ścieki przemysłowe do kanalizacji miejskiej. Wśród nich jest 118 przedsiębiorstw, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej, paliwowej, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czy hipermarkety”.

„Inspektorzy analizują obecnie pozwolenia wodnoprawne, które określają normy dla ścieków przemysłowych danego przedsiębiorstwa i zawierają dane o substancjach niebezpiecznych” - czytamy

GIOŚ polecił rozszerzenie zakresu badań ścieków o substancje niebezpieczne.

Według GIOŚ, „od początku awarii ściekowej do Wisły w Warszawie zrzucono 1 679 135 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków”. „Zawierają one ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ścieki przemysłowe i wody deszczowe” – wskazano.

Inspektorat „wezwał MPWiK do dostarczania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie informacji o ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych w ciągu godziny, wyników analiz próbek ścieków pobieranych dwukrotnie w ciągu doby oraz ładunku poszczególnych zanieczyszczeń”.

 - W ściekach spływających do Wisły, zawierających zarówno nieczystości bytowe, jak i przemysłowe, można spodziewać się takich substancji jak rtęć, kadm, ołów i substancje kancerogenne. -  poinformowała rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska

 

bz/tvp info/PAP