W informacjach Państwowej Komisji Wyborczej oraz rządowych rozporządzeniach znajdujemy coraz więcej szczegółów dotyczących najbliższych wyborów prezydenckich.

Istotne jest to, że z opcji głosowania korespondencyjnego będzie mógł skorzystać każdy. Zamiar wzięcia udziału w takiej formie wyborów należało bedzie zgłosić za pośrednictwem urzędu gminy, w której dana osoba jest ujęta w spisie wyborców. Zgłoszenie będzie mogło być osobiste, pisemne, ustne lub też dokonane drogą elektroniczną za pośrednictwem platoformu e-PUAP.

Osoba podlegająca kwarantannie lub izolacji będzie musiała zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 23 czerwca (w przypadku poddania kwarantannie po tej dacie, wyborca ma czas do 26 czerwca). Osoby przebywające za granicą o zamiarze takim będą musiały poinformować konsula do 15 czerwca. Osoby pozostałe, a więc większość wyborców, mają czas do 16 czerwca.

Powyższe terminy dotyczą zarówno pierwszej jak i drugiej tury wyborów. Jeżeli jednak wyborca nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego w pierwszej turze, a chciałby głosowac w ten sposób w turze drugiej, może dokonać zgłoszenia do 29 czerwca (osoby na kwarantannie miałyby czas do 7 lipca, lub - jeżeli kwarantannę rozpoczęły po 7 lipca - do 10 lipca).

Wprowadzane regulacje precyzują także formę doręczenia pakietu wyborczego. Urząd gminy ma go przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej przez zespół złożony z co najmniej dwóch pracowników do skrzynki pocztowej wyborcy (w przypadku jej braku zespół wystawia zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu w placówce pocztowej). Pakiet wyborczy może też zostać doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Wyborca może wreszcie odebrać pakiet osobiście w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował taki zamiar w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego (co oczywiście nie dotyczy osób podlegających kwarantannie).

 

Projekt rozporządzenia określa ponadto sposób głosowania mobilnego przez osoby przebywające w kwarantannie lub izolacji. Wyborca, odbierając pakiet jest informowany przez zespół o możliwości wypełnienia go i oddania głosu od razu. Jeżeli wyrazi taki zamiar, ma na to 10 minut. Wówczas wypełnia kartę do głosowania, wkłada do koperty zwrotnej wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu, po czym wrzuca pakiet do mobilnej skrzynki, którą dysponują pracownicy Poczty. Może oczywiście nie sporzystać z tej opcji, jednak wówczas to na nim samym spoczywa ciężar wysłania pakietu wyborczego.

TP/rcl.gov.pl,pkw.gov.pl,niezalezna.pl