To niezwykłe znalezisko archeologiczne do dziś zapiera dech w piersiach. Na terenie dawnej Nicei w 2014 roku na dnie jeziora Iznik w Turcji odkryto pozostałości bizantyjskiej bazyliki.

Jak się okazało, kościół liczy ponad 1600 lat. Odkryto go w miejscu, w którym wieku temu odbyły się dwa Synody nicejskie – w 324 i 787 roku.

Ruiny udało się odkryć dzięki zdjęciom lotniczym wykonanym w związku z inwentaryzacją zabytków historycznych oraz kulturowych tego regionu Turcji.

Na znajdującym się poniżej filmie wyraźnie widać ruiny, które układają się w plan trzynawowej bazyliki. Jak powiedział w wywiadzie dla „Hurriyet News” Mustafa Şahin, profesor archeologii Uniwersytetu Uludağ w Bursie, świątynia ta powstać mogła jako pokłosie Synodu Nicejskiego I, który w 325 roku zwołał cesarz Konstantyn Wielki. Powstanie bazyliki datuje się w każdym razie raczej na IV wiek.

Bazylika, jak twierdzą archeolodzy, uległa zniszczeniu najprawdopodobniej w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten region w 740 roku.

dam/pl.aleteia.org