21.10.18, 11:26zdj. screen Youtube/Państwowa Komisja Wyborcza

PKW o incydentach związanych z ciszą wyborczą

Państwowa Komisja Wyborcza na pierwszej konferencji prasowej w dniu wyborów podsumowała dotychczasowy przebieg głosowania (lokale wyborcze są otwarte od godziny 7 rano) oraz ciszę wyborczą.

Okazało się, że odnotowano już 385 incydentów związanych z ciszą wyborczą. PKW nie przesądza na razie, czy we wszystkich chodziło o jej naruszenie.

Jak poinformowano na pierwszej konferencji prasowej w dniu wyborów, większość naruszeń to zakłócanie porządku, zrywanie plakatów kandydatów czy agitacja. Wybory nie we wszystkich lokalach zaczęły się o czasie – mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

W Lublinie jedną z komisji otwarto o 7:30 z powodu włamania, a w dwóch lokalach w gminie Bircza nie było prądu i głosowanie zaczęło się o 7:13. W Krakowie brakowało nazwiska jednego z kandydatów na listach. Na razie nie wiadomo, czy w związku z tym wydłużona zostanie cisza wyborcza.

Przypomnijmy, że cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę do godziny 21 w niedzielę. Do tego czasu obowiązuje zakaz agitacji za partią, komitetem czy konkretnymi kandydatami.

yenn/IAR, Fronda.pl