Celem niniejszej analizy jest omówienie wybranych wyzwań dla polskiej polityki europejskiej, jakie stawia przed nią obecnie trwająca debata na temat przyszłego kształtu UE oraz strefy euro.

Analiza w pierwszej części pokazuje, jak fundamentalne przemiany instytucjonalno-prawne i polityczne przeszła Unia Europejska, ale przede wszystkim unia walutowa, w wyniku kryzysu finansowego. Obraz Unii po kryzysie pokazuje Wspólnotę podzieloną jak nigdy dotąd.

W drugiej części omówione zostały plany Komisji Europejskiej w zakresie tzw. dokończenia Unii Gospodarczej i Walutowej oraz propozycje reform, jakie płyną z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Propozycje te odnoszą się do samych fundamentów prawnych i politycznych Unii Europejskiej, i mogą całkowicie na nowo ukształtować relacje pomiędzy państwami strefy euro oraz pozostającymi, na stałe lub tymczasowo, poza nią.

W ostatniej części wskazano zarys stanowiska, jakie Polska wobec propozycji reform UE może zająć, a przede wszystkim wskazano, że – inaczej niż dotychczas – Rzeczpospolita musi zacząć odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu debaty wokół przyszłej UE. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, kiedy wypracujemy własne, oryginalne, uzgodnione z partnerami w regionie, pomysły w tym zakresie.

[koniec_strony]

Obecnie rozpoczynająca się dyskusja o przyszłym kształcie UE będzie ogromnym wysiłkiem politycznym i analitycznym dla Polski. Co więcej, pozostaje nam bardzo niewiele czasu, aby najpierw przygotować, a następnie wprowadzić do dyskusji europejskiej nasze postulaty i pomysły. Jednak do- świadczenia lat 2006–2007 pokazują, że jest to możliwe. Udało nam się wówczas nie tylko zasadniczo wpłynąć na treść deklaracji berlińskiej, ale zaproponować własny, dużo bardziej demokratyczny system głosowania w UE (tzw. system pierwiastkowy) niż system podwójnej większości, a ostatecznie odsunąć w czasie obowiązywanie systemu podwójnej większości. Jednakże byśmy mogli usiąść do dyskusji z naszymi europejskimi partnerami, środowisko analityczne i dziennikarskie, a nade wszystko partie tworzące nowy rząd, muszą już teraz rozpocząć poważną debatę o tym, jaki ma być zdaniem Polski przyszły kształt UE i strefy euro.

CZYTAJ CAŁĄ ANALIZĘ TUTAJ