Posiedzenie odbędzie się w dniach 3-4 marca w Warszawie - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. – Spotkamy się z naszymi partnerami ukraińskimi, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego, tak ustalili prezydenci podczas rozmowy – powiedział. 

Przypomniał, że decyzja w sprawie rewitalizacji tego formatu zapadła w grudniu podczas wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Ze strony polskiej komitetowi ma przewodniczyć Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew. 

Szczerski powiedział, że komitet ma się zająć współpracą na poziomie politycznym, „szerszymi kwestiami społecznych kontaktów”, w tym kwestią dialogu historycznego. Dodał, że ze strony polskiej i ukraińskiej w spotkaniu wezmą udział także członkowie rządu i ośrodków analitycznych. 

Duda i Poroszenko w Monachium 

Szefowie obu państw spotkali się w sobotę na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 

Minister Szczerski relacjonował, że rozmowa prezydentów dotyczyła rozwoju wypadków na Ukrainie, m.in. wynikających z porozumień mińskich, zmian ustrojowych na Ukrainie i konsekwencji dla procesu pokojowego. 

Zgodnie z komunikatem administracji Poroszenki jego rozmowa z Dudą dotyczyła „szerokiego spektrum stosunków dwustronnych” i problematyki obronnej. Prezydenci ustalili, że w roku bieżącym powinno dojść także do posiedzenia międzyrządowej komisji ukraińsko-polskiej ds. współpracy gospodarczej. 

W rozmowie poruszono również temat działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej LITPOLUKRBRIG. O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 roku w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Umowę o utworzeniu brygady podpisano w Warszawie we wrześniu 2014 roku. 

„Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za poparcie w sprawie wprowadzenia reżimu bezwizowego między naszym krajem (Ukrainą) a Unią Europejską. Strony zgodziły się, że obecny kryzys migracyjny w UE nie powinien wpływać na proces liberalizacji ruchu wizowego z Ukrainą” - oświadczono w komunikacie. 

O posiedzeniu prezydenckiego komitetu konsultacyjnego poinformował w sobotę rzecznik Poroszenki, Swiatosław Cehołko. „Na początku marca odbędzie się konsultacyjny komitet prezydentów Ukrainy i Polski” – napisał na Twitterze Cehołko.

[koniec_strony]

 

Polska i Francja przeciw formule ministrefy Schengen 

Prezydent Andrzej Duda i premier Francji Manuel Valls zadeklarowali podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że są przeciwni tworzeniu jakiejkolwiek koncepcji ministrefy Schengen – poinformował minister Szczerski. 

Szczerski powiedział, że rozmowa Dudy z Vallsem dotyczyła przyszłości polityki europejskiej, kwestii migracji. – Padła tutaj bardzo ważna wspólna deklaracja, że oba państwa będą sprzeciwiały się budowaniu jakiejkolwiek formuły mini-Schengen w Europie – dodał. 

Minister relacjonował, że politycy zgodzili się, iż strefa Schengen jest wartością niepodzielną i powinna obejmować tych, którzy są w stanie skutecznie bronić zewnętrznych granic UE. – Nikt nie może być z niej wykluczony z powodów politycznych czy projektów, które chciałyby ją dzielić. Albo uratujemy strefę Schengen wspólnie, albo (...) ona niestety będzie powracającym marzeniem – zaznaczył. 

O Caracalach, ale nie w formie negocjacji przetargowych 

Pytany, czy tematem rozmów Dudy z Vallsem był także przetarg na śmigłowce Caracal, Szczerski odparł, że była nim „cała gama spraw dwustronnych", których istotnym elementem jest „ewentualny udział przemysłu francuskiego w modernizacji polskiej armii". 

Zaznaczył, że jest oczywiste, iż strona francuska jako ubiegająca się o kontrakt przy modernizacji polskiej armii promuje swoje rozwiązania jako optymalne. – Prezydent powiedział bardzo wyraźnie, że przetarg będzie rozstrzygnięty zgodnie z regułami na rzecz najlepszej opcji dla polskiej armii, także w sensie rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Te rzeczy są ze sobą ściśle powiązane – zaznaczył. 

Szczerski podkreślił, że rozmowa nie miała charakteru negocjacji przetargowych. – To dyskusja raczej o warunkach, w których udział strony francuskiej, jak i każdej innej strony w modernizacji polskiej armii powinien się odbywać – dodał.

mko/media/tvp parlament