W niedzielę 21 czerwca prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Spotkanie zorganizowano w związku z wezbraniami rzek i lokalnymi podtopieniami na południu Polski.  Prezydent zapewnił, że wojewoda małopolski dysponuje odpowiednimi  środkami  pomocy finansowej.

W spotkaniu uczestniczyli również Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz  Dyrektor RZGW Kraków Małgorzata Sikora.

Niebezpieczna sytuacja dotyczyła szczególnie powiatów: limanowskiego, bocheńskiego i myślenickiego. Oprócz Małopolski z niebezpieczną sytuacją zmagają się mieszkańcy województw śląskiego i dolnośląskiego.

Posiedzenie sztabu kryzysowego miało miejsce również we Wrocławiu, gdzie spotkali się Wiceminister Moskwa, Prezes Daca i Wicewojewoda Szpytma.

Wiceminister zapewniła, że „Jesteśmy dużo lepiej przygotowani niż w 2010 roku, dzięki wykonaniu wielu inwestycji poprawiających infrastrukturę przeciwpowodziową między innymi przez modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego. Teren Dolnego Śląska jest objęty szczególną dbałością i w tym roku na ochronę przed powodzią przeznaczymy około 350 mln zł. Mamy zabezpieczone środki i wybranych wykonawców. Prace trwają”.

Prezes Wód Polskich powiedział natomiast, że „Najbardziej istotne jest dla nas to, że gigantyczny zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu jest już oddany do użytkowania. To jest zbiornik, który chroni około 2,5 mln osób przed falą powodziową z górnej Odry, dzięki czemu możemy czuć się bardziej bezpieczni. Chciałbym podziękować wszystkim służbom w terenie, które cały czas są w gotowości i wzajemnie współpracują”.

Kontynuując dalej stwierdził: „Wszystkie jazy są położone, żeby zapewnić swobodny przepływ wód. Te wszystkie jazy i zastawki jeszcze przed chwilą piętrzyły wodę, żeby nawodnić tereny rolnicze. Ta sytuacja pokazuje nam też jak bardzo kapryśna jest woda, ponieważ kilka tygodni temu mówiliśmy o zagrożeniu suszą, natomiast dzisiaj mówimy o niebezpieczeństwach fali wezbraniowej”.

Podobne zebranie zorganizowano także w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

ks/ Wody Polskie