Przed Belwederem odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Odwołując się do historycznych wydarzeń i walk o suwerenność Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że długie pokolenia nie doświadczyły 30 lat pełnej wolności i niepodległości.

 

– Całe długie pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiaj – Polski w silnych, międzynarodowych sojuszach, we wspólnej Europie, świetnie rozwijającej się, coraz zamożniejszej, a jednocześnie Polski, która cały czas potrzebuje od nas wielkiej odpowiedzialności za jej budowanie, wzmacnianie – akcentował.

- Tamten czas (...) i tamci młodzi ludzie, podchorążowie i studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki. Z bijącym sercem, młodzieńczym podnieceniem i ekscytacją, swoją własną odwagą i gotowością brawury, chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli i która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków - powiedział prezydent na dziedzińcu przed Belwederem.

Andrzej Duda zaznaczył, że w 1830 roku, tutaj, w Warszawie młodzi podchorążowie, studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki, z bijącym sercem i młodzieńczym podnieceniem, ekscytacją, odwagą i gotowością do brawury chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli, która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków. 

Podczas uroczystości Prezydent wręczył także upominki wyróżniającym się podchorążym. 

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego.  Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

źródło: prezydent.pl