01.04.19, 09:10

Prof. Andrzej Zybertowicz: Demokracja jest skazana na porażkę

,,Demokracja jest skazana na porażkę'' - uważa prof. Andrzej Zybertowicz. Podczas debaty zorganizowanej przez ,,Rzeczpospolitą'' i Facebooka pt. ,,Demokracja w dobie internetu'' ten toruński uczony wskazywał na fundamentalne zmiany zaszłe w naszej rzeczywistości politycznej i społecznej.

Według prof. Andrzeja Zybertowicza nowe technologie służyć będą autorytaryzacji władzy i antydemokratycznym systemom władzy. W jego ocenie Internet wprowadził tak gigantyczne zmiany w sposobie myślenia, że musi doprowadzić to także do zmian politycznych.

,,Internet doprowadził do takiego przeciążenia informacyjnego, że nastąpiło spłaszczenie ludzkich umysłów, a także degradacja ludzkich zdolności do wydawania autonomicznych sądów moralnych'' - powiedział socjolog z UMK w Toruniu.

Zybertowicz podkreślił, że w Internecie nie ma żadnej debaty. ,,Głos w sensie rozmowy jest wtedy, gdy ktoś chce słuchać. Internet zamienił wszystkich w nadawców, tylko nie ma audytorium'' - powiedział. Jak dodał, Internet uprzedmiotawia człowieka.

,,Internet, zwłaszcza giganty, doprowadza do odpodmiotowienia ludzkości. Człowiek podmiotowy to człowiek, który wykazuje dystans poznawczy wobec problemu, z którym się spotyka. Natomiast internet poprzez całą serię technologii uzależniających stymuluje procesy myślowe, które są aracjonalne, zautomatyzowane, emocjonalne i uskrajniane'' - mówił.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

Foster2019.04.1 22:30
Zapomniał profesor dodać, że nic lepszego ludzie nie wymyślili. Brak demokracji to: rewolucja we Francji, faszyzm, stalinizm, frankizm i dzisiejsze rządy w Wenezueli, Korei Północnej itp.
enre2019.04.1 21:47
Ew. Jana 14-4 "Znacie drogę, dokąd Ja idę». 5 Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» 6 Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie."
EWA2019.04.1 16:30
Najlepszą forma jest dyktatura a pisia dyktatura to juz jest OPTIMUM
apage2019.04.1 15:15
Tzw. demokracja jest największym nieszczęściem naszych czasów. Daje równorzędne prawa wytatuowanemu osiłkowi na równi z intelektualistą (który oczywiście może być kanalią). A najważniejsze: stała się fasada zakulisowych rozgrywek możnych tego świata. Kto np. wybierał niejakiego Timmermasa, Junckera czy Tuska. Kto teraz wybiera klowna na Ukrainie?To są rozdania w rodzinie, a hołocie nic do tego.
Stanislaw znad Dunajca2019.04.1 15:12
Na porażkę skazana jest nie demokracja, tylko TAKA jak EUROPEJSKA demokracja.
Max Fiendlich2019.04.1 13:35
Widać, że wiedzę posiadł w XX w. i niczego więcej się nie nauczył to i poglądy ma nieprzystające do obecnej rzeczywistości :-D
zulik lwowski2019.04.1 11:40
TO TAK WYLADA ICEK DEMOKRACJA W IZRAELU ZE 90 % ociazalych umyslowo wybiera.
POLAK2019.04.1 11:36
WASI ICEK PROWESURZY OD SIEDLIU BOLESCI OTRAYMUJA PROFESURY ZA PLUCIE NA POLAKIW W CZESKIEJ GAZECIE ZA DONOSZENIE NA POLSKE ZA BEZPRECENSOWA KRADZIEZ MILIARDOW Z VAT.
dyzio752019.04.1 9:43
Pan Profesor ma racje. Nie ma jednak potrzeby martwic się upadkiem demokracji, bowiem demokracja ma więcej wad niż zalet. O wiele lepszym systemem jest dyktatura oświecona. Jej przykładem jest Sułtanat Brunei. Panujący tam sułtan ma władzę absolutną i jest panem życia i śmierci. Jednak wszyscy poddani chwalą sobie ten stan rzeczy, bowiem jest osoba mądrą i dba o swoich poddanych. Na naszym podwórko przykładem dyktatury oświeconej jest przedszkole. W przedszkolu mądry wychowawca ma władzę absolutna a mimo to instytucja przedszkola ma się dobrze. Wyobraźmy sobie demokrację w przedszkolu. W demokratyczny sposób ustalamy że na śniadanie tylko cukierki, na obiad czekolada i tak dalej. Panie Profesorze nie ma się co martwic że demokrację szlag trafia.
An2019.04.1 14:51
Też tak uważam. Do tych określeń - "jest osobą mądrą i dba o swoich poddanych" - dołożyłabym jeszcze jest osobą UCZCIWĄ.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.1 9:41
Tym razem Zybertowicz ma sporo racji. A doskonałym przykładem tych patologii jest frądel. Niby zwykły portal informacyjny, a w środku kłamstwo, propaganda, nietolerancja, agresja... A wszystko to w celu "autorytaryzacji władzy i antydemokratycznym systemom władzy" Liczba kontrolna:12289 Czuwaj!
Zbigniew2019.04.1 9:38
I bardzo dobrze, bo jak mowi Wielki Grecki Filozof Arystoteles: Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, bowiem są to rządy hien nad osłami.
Cipak2019.04.1 9:51
Co to jest - na czym polega "ustrój demokratyczny"?
Zbigniew2019.04.1 10:58
W paru zdaniach; Przekroj kazdego spoleczenstwa wyglada tak; Z jednej strony jest niewielka ilosc ludzi madrych zupelnie nierozumianych przez ponad 90% spoleczenstwa, ktorzy sa ociezali umyslowo z przyrodzenia lub lenistwa. Po przeciwnej stronie jest niewielka ilosc degeneratow, psychopatow itp. zainteresowanych przejeciem wladzy i czerpanie z tej wladzy korzysci. Posluguja sie oni jezykiem tej znakomitej ( 90 % ) czesci przez nia rozumianej. Przejmuja wladze, zwa ten system rzadow demokratycznym i majacy byc rzekomo sprawiedliwym. Dlatedo Arystoteles ten system okresliljako, "rzady hien nad oslami".
An2019.04.1 14:40
Cyt."Po przeciwnej stronie jest niewielka ilosc degeneratow, psychopatow itp. zainteresowanych przejeciem wladzy i czerpanie z tej wladzy korzysci." Zgodzę się z Tobą w 100 % jeśli masz tu na myśli obecną, totalną opozycję.
Zbigniew2019.04.1 23:16
Dokladnie ta opozycje mam na mysli. Odnosnie grupy rzadzacej moim zdaniem, w odpowiednim czasie, przez tych 90% przeleciala iskra, ktora obudzila i zmobilizowala te rozleniwiona i uspiona grupe do odebrania patolom wladzy. Nie mozna dopuscic, by ta rozbudzona czesc ponownie zapadla w sen.
Ryszard Olejniczak2019.04.1 9:34
Zdaniem PROFESORA - "nowe technologie służyć będą autorytaryzacji władzy i antydemokratycznym systemom władz". Profesora -od czego? Tytuły profesora powinny być nadawane tylko w dziedzinach opartych na prawach (obowiązujacych niezależnie od: miejsca, czasu i widzimisię) bo inaczej to mamy jak widać.
Ryszard Olejniczak2019.04.1 18:59
Z pokorą przyjmuje tych 38 czerwonych łapek. Szczerze za nie dziękuję, bo wreszcie zrozumiałem czemu Polska po wielkich przemianach, w mocno zaawansowanym już 21 wieku, tkwi technologicznie (z grubsza biorąc) w połowie lat 70-tych wieku ubiegłego. Czyli ok 40 lat wciąż powiększającego się opóźnienia, a biorąc pod uwagę nieustanne pogrążanie się w rankingach polskich uczelni , to jeszcze więcej