"5 lutego na terenie starego cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy Czechowa odbyło się spotkanie zwołane przez inicjatywną grupę pod przewodnictwem Switłany Pidgajczuk, mające na celu wystosowanie wspólnego apelu miejscowych mieszkańców do władz o zakazaniu budownictwa cerkwi na kościach ich przodków - informuje portal kresy24.pl.

Na spotkanie przyszło ponad 400 oburzonych mieszkańców. Protestowali przeciwko planom prawosławnego batiuszki Iwana Zińkiewicza, który od pięciu lat buduje prawosławną świątyni na terenie, który od kilku stuleci był miejscem, gdzie miejscowi Polacy chowali swoich krewnych i bliskich. - Dziwi nas wydanie pozwolenia na budownictwo przez poprzednie władze miasta, nie zważając na to, że na mapach z 1949 roku wyraźnie widać, że granice polskiego cmentarza przebiegały właśnie wzdłuż linii, gdzie prawosławny batiuszka chce budować swoją cerkiew – mówili prezes Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński i były dyrektor Polsko-Ukraińskiego Centrum przy Uniwersytecie Narodowym Jerzy Drapak.

Zebrani na cmentarzu mieszkańcy dawnego Płoskirowa jednogłośnie przegłosowali tekst listu do Rady Miasta, w którym proszą o zakazanie budowy przy ulicy Czechowa 48 cerkwi czy jakichkolwiek innych obiektów. Jako dodatkowy argument podano, że na sąsiedniej ulicy już funkcjonuje prawosławna kaplica i w razie potrzeby może ona być rozszerzona do rozmiarów cerkwi. – Na tym cmentarzu są pochowani mój ojciec, dziadek i dwie ciotki. Ja nie chcę by moskiewscy batiuszki wymachiwali kadzidłami nad ich prochami. Jestem gotów do najbardziej radykalnych form protestu – mówił deputowany do Rady Obwodowej Jurij Smal. On oraz wielu innych protestujących nazywali próbę wybudowania kolejnej moskiewskiej cerkwi jedną z form rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

Z kolei zwolennicy budowy cerkwi mówią: Proboszcz Swiato-Dmytrijowskiej cerkwi mówi: „Nie chcemy nic złego. Uczestnicy ATO, wojny w Afganistanie, kombatanci II wojny światowej od dawna proszą by powstała tu cerkiew. Mamy dość dziwną sytuację. A nowe władze, jak widać, zaangażowały się w konflikt po stronie niezadowolonych budową”.

Wygląda na to, że prawosławny batiuszka, który chce wybudować cerkiew moskiewskiego patriarchatu na terenie katolickiego cmentarza w okresie, kiedy toczy się wojna z rosyjskim okupantem na wschodzie Ukrainy, jest w przegranej pozycji i decyzja poprzednich władz o wydaniu pozwolenia na budowę zostanie odwołana. To tylko sprawa czasu. Do tego nie warto zapominać o słabnącej pozycji moskiewskiego patriarchatu wobec prawosławnej cerkwi ukraińskiego patriarchatu, do którego przechodzi coraz więcej wiernych.

Niestety akcje, podobne tej, która miała miejsce w Chmielnickim 5 lutego mogą posłużyć dodatkowym bodźcem dla putinowskiej Rosji do kontynuacji swojej militarnej ekspansji na Ukrainie. Obroną „prawosławnych ruskich ludzi” rosyjskie imperium martwi się od wielu stuleci.

Całość czytaj TUTAJ

pok