26.10.15, 13:58

Rosja, Niemcy i reszta Europy reagują na wyniki wyborów

Prasa w Europie zachodniej komentuje wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, zaś w Rosji komentarza w tej sprawie udzielił rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Niemiecka prasa przepowiada wielkie zmiany w naszym kraju, określając wygraną PiS jako polityczne trzęsienie ziemi. Dziennik „Suddeutsche Zeitung” zauważa, że dotychczasowy obóz rządowy został zmieciony z powierzchni ziemi. W prasie u naszych zachodnich sąsiadów da się usłyszeć obawy, że polska polityka stanie się teraz antyeuropejska (czyt. antyunijna, czyt. sprzeczna z interesami Niemiec).

Brytyjska telewizja BBC określiła zwycięstwo PiS jako triumf "ultrakatolickiej i nacjonalistycznej partii". BBC również podkreślało, że wynik wyborów może oznaczać poważną zmianę w relacjach Polski z Unią. Beatę Szydło Brytyjczycy określają jako "córkę górnika", zaś prezesa Kaczyńskiego jako "bliźniaka zmarłego prezydenta".

Doniesienia mediów hiszpańskich i włoskich w TVP.INFO skomentował z kolei politolog Marcin Zaborowski:

"Media zachodnioeuropejskie, szczególnie włoskie i hiszpańskie mają tendencję do przesady. Słabo rozumieją polską scenę polityczną, bo jak można nazwać eurosceptyczną partię, która w referendum dotyczącym członkostwa Polski w UE była „za”. PiS wspierało kampanię na rzecz wejścia Polski do UE" - powiedział.

Z kolei rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w oficjalnym komunikacie, że "jego kraj zawsze dążył do utrzymania pozytywnych stosunków z Polską". Relacjonując oficjalne stanowisko Krelma, wyraził też ubolewanie, że obecne stosunki nie są najlepsze, ale że ulegną poprawie w najbliższe przyszłości. 

emde/tvp.info

Komentarze

anonim2015.10.26 15:08
ale za to skończył się reżim POpaprańców i aborterów
anonim2015.10.27 0:16
Odeszło tałatajstwo, cały aglomerat rozlicznych przestępców działających przeciwko Narodowi i Państwu. Rozliczenie za popełnione zbrodnie jest konieczne. Bez rozliczenia nie ma państwa prawa. Czekamy zatem na reformę wymiaru sprawiedliwości. Czekamy na powołanie polskich tajnych służb, będących na usługach Państwa i Narodu, stojących na straży bezpieczeństwa nowej polskiej tym razem władzy. Apartamenty dla Donalda Tuska i jego popleczników we Wronkach czekają. Przyjęcie posunięć ustawowych idących w kierunku inicjowania społeczeństwa informacyjnego, poprzez przyjęcie ustawy o przeciwdziałaniu manipulacji w mass mediach lub zastosowanie innego wariantu poprzez np. wprowadzenie do szkół założeń programowych mających na celu uodpornienie młodego odbiorcy mass mediów na szkodliwe oddziaływania psychologii dezintegracji społecznej stosowanej przez właścicieli mass mediów polskojęzycznych wrogich państwu polskiemu. Zaniechanie tego kroku w latach 2005-2007 przyniosło PiS. przegraną w w wyborach w 2007 roku  i w 2011 roku na wskutek uprawianej obłąkanej i ogłupiającej naród propagandy mass medialnej wrogiej Narodowi Polskiemu. Skutki. Wrogie przejęcie władzy. Zamierzone doprowadzenie państwa polskiego do poziomu niemal bankructwa, czyli znaczące osłabienie siły państwa i sprowadzenie go do roli kolonii w Europie.
anonim2015.10.27 0:16
@tren ... niestety poprzedni był TRAGICZNIE obliczalny - ok. 5 większych i 15 mniejszych afer rocznie! A do tego Himalaje głupoty, uleglości i lenistwa.
anonim2015.10.27 14:56
Teraz to może być już tylko lepiej i będzie lepiej. Pod jednym ważnym warunkiem że rozliczy się platformę oszustów z ostatnich 8 lat i zacznie się budować państwo przyjazne dla obywatela.