Pomysł wspólnej modlitwy z wyznawcami innych religii wywołał kolejną kontrowersję, której bohaterem stał się szkocki biskup Brian McGee. Biskup diecezji Argyll i Wysp w Szkocji dołączył do modlitwy z udziałem 97 muzułmanów i katolików, która odbyła się w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego, ale także w czasie muzułmańskiego święta Eid al-Fitr. Uczestnicy modlili się o „powszechny pokój i zakończenie cierpień ludzi”.

W modlitwie wziął udział m.in. szyicki imam dr Mohammad Ali Shomali, który odmówił 4 modlitwy w języku angielskim. Tymczasem drugi wyznawca islamu odmówił tzw. zikr (albo też inaczej: dhikr) – specjalne rozmyślanie oparte na Koranie. Na zakończenie uczestniczący biskup i katolicy odpowiedzieli „Amen”. Znawca tematyki islamskiej Robert Spencer zwrócił uwagę na fakt, że wyznawca islamu recytował muzułmańską modlitwę, podczas gdy biskup pozbawił swoją „specyficznie chrześcijańskiej treści”. Bp McGee pominął bowiem wszelkie nawiązania do Chrystusa i do Trójcy Świętej.

„To część podstępu całej inicjatywy budowania mostów, całego procesu dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego” – powiedział Spencer. Według eksperta chrześcijanie są manipulowani przez ludzi, którzy tak naprawdę chcą doprowadzić ich do islamu, udając wzajemny szacunek i pokojowe współistnienie.

Z kolei islamski jurysta powiedział dziennikarzowi portalu „Church Militant” po przeanalizowaniu nagrania, że wypowiedzenie „Amen” na zakończenie islamskiego wyznania wiary oznacza, iż katoliccy uczestnicy międzywyznaniowej modlitwy stali się... muzułmanami: „Są oni wszyscy teraz muzułmanami. Słowo Allach stosowane przez muzułmanów jest szczególnie dobitnym odrzuceniem chrześcijańskiej Trójcy Świętej. Nie jest to ogólne określenie Boga”.

Setki negatywnych komentarzy oburzonych wiernych, jakie pojawiły się po wydarzeniu na facebookowej stronie diecezji, zostały usunięte. Z zachowanych „printscreenów” widać, iż wierni wyrażali szok i niedowierzanie, że mogło w ogóle dojść do takiej sytuacji.

Rzecznik diecezji stwierdził, że udział biskupa McGee we wspólnej modlitwie z wyznawcami islamu jest kontynuacją dialogu międzywyznaniowego, który ma na celu „dążenie do promowania wzajemnego zrozumienia i szacunku”. Rzecznik zauważył też, że pytania co do sformułowań w islamskiej modlitwie należy skierować bezpośrednio do muzułmańskich uczestników wydarzenia. Jego zdaniem bp McGee realizuje też linię papieża Franciszka, który zalecał m.in. modlitwę za siebie nawzajem.

jjf/ChurchMilitant.com