24.06.20, 09:45Fot. Anton Nosik via Wikipedia, CC BY 3.0

Wiktor Jerofiejew: Europejskie wartości nie są wartościami Rosji

Z punktu widzenia Putina to państwa Zachodu winne były wybuchowi wojny. Szczególnie negatywną rolę przypisuje on Polsce” – przypomina Wiktor Jerofiejew w opinii na temat niedawnego tekstu Władimira Putina, który ukazał się najpierw w jednym z amerykańskich magazynów, a w którym prezydent Rosji znów atakuje Polskę, przypisując jej współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

Autor tekstu opublikowanego na łamach dw.com stwierdza, że Polska okresu międzywojnia nie była wolna od grzechów, a Józef Piłsudski „nie był aniołem”. Jak jednak dodaje:

to nie usprawiedliwia narzucenia Polakom po II wojnie światowej reżimu, którym się brzydzili. W efekcie Polska ma własne spojrzenie na te sprawy. Ze wszystkich sił próbuje (podobnie jak republiki nadbałtyckie) zapobiec powstaniu nowej Jałty - ponownego podziału świata, jak ten, którego dokonano po II wojnie światowej”.

Układ monachijski z 1938 roku autor nazywa „haniebną plamą europejskiej historii” i stwierdza, że utaj zgadza się z Putinem. Stwierdza jednak, że także rewolucja komunistyczna w Rosji, która unicestwiła cywilizację chrześcijańską, jest haniebną plamą.

Bez tej rewolucji 1917 roku być może nie byłoby traktatu wersalskiego, a może też II wojny światowej, bo Hitler nie znalazłby swojego miejsca w historii”

- pisze Jerofiejew.

Jednocześnie stwierdza, że nie zgadza się z Putinem w kwestii oceny paktu Ribbentrop-Mołotow oraz tajnego protokołu. Dodaje, że nie było to dla Rosji pożyteczne, a bez jego podpisania, Hitler musiałby obawiać się wojny na dwa fronty.

Dalej pisze, że zachodni sojusznicy negocjacje ze Stalinem przeciągali z obawy przed komunizmem, który dla Zachodu był „czymś na kształt koronawirusa”.

Nawet jeśli Zachód chciał przed wojną napuścić Hitlera na ZSRR, to przecież i Moskwa wcale nie stroniła od napuszczania Hitlera na Zachód”

- pisze Jerofiejew.

Dodaje też, że ani w tamtym okresie, ani dzisiaj europejskie wartości liberalne nie były i nie są wartościami Rosji. Stwierdza, że tak cerkiew prawosławna jak i państwowa telewizja są przeciwko „[…] fundamentalnej wierze Europy w człowieka, w indywiduum, które jest miarą wszystkiego”. Kreml – pisze Jerofiejew – zamiast człowieka, proponuje „kolektywne <<coś>>”.

Odnosząc się do propozycji, jakie Putin zawarł w swoim tekście, Jerofiejew stwierdza, że:

Nowej Jałty, nawet tej dobrze pachnącej, nowoczesnej i dyplomatycznej, nie będzie, obojętnie jak bardzo chciałby tego Putin”.

dam/dw.com/pl,Fronda.pl

Komentarze

Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.06.24 10:47
PiS i Rosja dwa bratanki i do wódki i do nie akceptowania europejskich wartości.
najświeższe niusy z hamieryki2020.06.24 10:34
"Amerykański" projektant Christian Paul po raz pierwszy pojawił się w materiale "Wiadomości", gdzie chwalił kreacje Agaty Dudy. Nazwiska projektanta pokazanego w TVP, a także jego kreacji nie dało się jednak znaleźć w internecie. (...) Tego samego dnia na Twitterze pojawiło się konto Christian Paul Design. Po południu udostępnione zostało nagranie, w którym projektant zapewnia, "że jest prawdziwy i kocha Polskę". Później pojawił się także kanał na YouTube o tej samej nazwie. Tam udostępnione zostały dwa filmy przedstawiające kolekcję na lato 2020. Christian Paul umieszcza wpisy najczęściej po angielsku, jednak w nagraniach projektant wypowiada się także po polsku. (...) Dalej portal odkrył, że na serwisie Linkedin znajduje się konto osoby łudząco podobnej do "amerykańskiego projektanta" z TVP. Christian Farbaniec przedstawia się na nim jako przedsiębiorca, który po przeprowadzce do Warszawy zaczął pracę w sektorze big data. Mężczyzna miał też ukończyć zarządzanie i finanse na Robert Morris University w Chicago. Christian Farbaniec widnieje też na stronie wydarzenia Global Venture Forum, gdzie przedstawiony jest jako analityk w firmie Scaleup Partners. Po publikacji artykułu konto tej osoby na Linkedin zostało usunięte.
robaczek2.02020.06.24 10:48
oj tam. ciemny lud PIS wszystko kupi ;] przeciez uwierzyli ze Adrian jest inteligentny ;]
ROBACZEK 2.02020.06.24 10:30
ale wartościom Rosjii blisko bardzo do wartości PIS. wnioski sami wyciągnijcie........ jeżeli potraficie
lewacka tęczowa lewatywa2020.06.24 11:29
koleś włącz myślenie póki jeszcze nie jest za późno.