Cud nad Wisłą to określenie użyte przez Stanisława Strońskiego. Sam autor nie spodziewał się, że po wielkim zwycięstwie Polski nabierze takiego znaczenia. Zwycięstwo nad Bolszewikami było sukcesem nie tylko żołnierzy, ale całego polskiego społeczeństwa.

Gen. Weygand stwierdził, że …,,bohaterski naród polski sam siebie uratował”. Pamięć o zwycięstwie do dziś jest żywa w Polsce i ma głęboki ślad w tradycji i kulturze polskiej. Zwycięstwo Polski uchroniło Europę przed nawałą bolszewików, która mogła rozlać się po Europie.

Polska nie poddała się po porażkach w 1919 r. Piłsudski myślał strategicznie, czego wynikiem sojusz z atamanem Ukrainy Symeonem Petlurą, któremu obiecał pomoc w budowie państwa i ofensywnie na Kijów. Sukcesy wojsk Frontu Zachodniego przekonały Lenina, że Armia Czerwona jest nie do pokonania. To zgubiło sowieckie władze, mimo, że zwycięstwo Rosji wydawało się kwestią dni.

W ocalenie Polski nie wierzyła Europa. Przerażony był Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George. W Polsce społeczeństwo nie załamało się. Nasz kraj objął przypływ patriotycznych postaw. Piłsudski miał plan na bolszewików. Chciał ich manewrować i pokonać szybkimi działaniami. Głęboka była wiara Marszałka, że polski żołnierz sprosta zadaniu.

W kluczowym starciu żołnierze nie zwiedli. Miał miejsce pogrom Bolszewików pod Warszawą. Przegrana w tym starciu sprawiłaby, że Polska stałaby się radziecką republiką. Bitwa nad Wisłą była tak ważna, że została ogłoszona osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

rr,muzhp.pl