Książeczka zawiera m.in. informacje nt. aborcji, techniki wspomaganego rozrodu, badań embrionalnych, kwestii związanych z końcem życia, donacji narządów, teorii gender i orientacji seksualnej.
"Przewodnik ucznia po bioetyce" został po raz pierwszy opublikowany w 2006 roku by "przeciwdziałać ideologicznym uprzedzeniom podczas krytycznego analizowania doniesień naukowych przez młodzież". Oryginalna francuska edycja zatytułowana "Manuel Bioethique des Jeunes" odniosła duży sukces, będąc rozdystrybuowana za darmo wśród uczniów, rodziców i szkół, które o nią prosiły, w liczbie 300 000 kopii.
Od tamtego czasu została przetłumaczona na języki: angielski, hiszpański, włoski, rumuński, węgierski i szwedzki.
Archidiecezja Rio de Janeiro, sponsor Światowych Dni Młodzieży w 2013 roku, poprosiła o możliwość dystrybucji książeczki wśród wszystkich uczestników tego wydarzenia.
Fundacja Lejeune wyjaśniła, że z tej okazji książeczka została uaktualniona i zmieniono jej tytuł na "Keys to Bioethics".
- Strony, które w narodowych wersjach zajmują się prawem w poszczególnych krajach, w jakich była dystrybuowana zostały zastąpione tekstem dokumentów urzędu nauczycielskiego Kościoła - czytamy w oświadczeniu prasowym fundacji.
Misją Jérôme Lejeune Foundation jest zapewnienie badań, opieki i doradztwa by pomóc osobom z upośledzeniem wynikającym z nieprawidłowości genetycznych.
W 1958 r., profesor Jérôme Lejeune, lekarz i badacz w Necker Hospital w Paryżu odkrył dodatkowy chromosom na 21 parze i dzięki temu opisał zespół Downa.
Jako ojciec nowoczesnej genetyki, Lejeune otrzymał wiele międzynarodowych nagród za swoją pracę, w tym Kennedy Prize i William Allen Memorial Award.
Dr. Lejeune był znany ze swoich prowokujących do myślenia słów, jak np.: "Na uniwersytetach, często widziałem ekstremalnie inteligentnych ludzi prowadzących konferencje, potakując, gdy rozważali czy ich dzieci były jakimś rodzajem zwierzęcia, kiedy były małe. Ale w zoo, nie widziałem jeszcze konferencji szympansów rozważających czy ich dzieci wyrosną na profesorów akademickich!".
Objaśniając, że z natury jesteśmy ludźmi zdziwienia Lejeune powiedział: "Absolutna wyższość, całkowita nowość ludzkości, polega na tym, że żadna inna istota nie potrafi doświadczyć współudziału praw natury i świadomości własnej egzystencji... Nigdy w historii ogrodnictwa nie widzieliśmy by pies czuł zapach róży. Tak jak i szympans nigdy nie podziwiał piękna zachodu słońca lub okazałości rozgwieżdżonego nieba."
Jérôme Lejeune zmarł 3 kwietnia 1994 roku, krótko po tym jak został mianowany, przez Jana Pawła II, pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia.
Tematem tegorocznych ŚDM będzie "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody" z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 28,19).
Papież Jan Paweł II, w swojej encyklice "Redemptoris Missio", zachęcał wszystkich Katolików by zaangażowali się w dzieło ewangelizacji. W tym dokumencie Ojciec Święty rozróżnił pomiędzy ewangelizacją "ad gentes", a tym co nazywał "nową ewangelizacją".
Ad gentes ("do narodów") to czynność związana z historycznym rozumieniem ewangelizacji, która skierowana jest do narodów i ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o Ewangelii. Nowa ewangelizacja jest zaś ukierunkowana na kraje historycznie chrześcijańskie i ludzi, którzy słyszeli Ewangelię, ale nie odpowiedzieli na nią w pełni albo wręcz ją odrzucili.
Jan Paweł II napisał iż poczuł, "że nadszedł czas by poświęcić całą energię Kościoła dla nowej ewangelizacji i misji ad gentes. Żaden wierzący w Chrystusa, żadna instytucja Kościoła nie mogą uniknąć tego najwyższego obowiązku: by głosić Chrystusa wszystkim ludziom".
"Keys to Bioethics" okażą się dla młodzieży ważnym źródłem zaangażowania społeczeństwa i kultury w budowę tego, co Jan Paweł II nazywał "kulturą życia" i odparcie "kultury śmierci".
Pod tym adresem można zapoznać się z kopią (w j. angielskim) "A Student's Guide to Bioethics".
Informacje nt. Fundacji Jérôme Lejeune dostępne są tutaj.
A tu znajdziecie wszelkie informacje dot. Światowych Dni Młodzieży w języku polskim.
MCC/LSN