Aby dojść do takich wniosków, instytut przebadał trzy tysiące osób z całej Polski w wieku od 18 do 21 roku życia, które przez minimum sześć miesięcy pozostawały w związku z osobą tej samej płci. „W badaniu chodziło by odpowiedzieć na pytanie, jak w naszym kraju, przy braku prawnego wsparcia, żyje się osobom nieheteroseksualnym - gejom, lesbijkom i osobom biseksualnym - tworzącym wspólny dom” - informuje TVN24.pl.
9 proc. spośród wszystkich badanych posiadało dzieci, które w zdecydowanej większości urodziły się w poprzednich, heteroseksualnych związkach. 8 proc. dzieci przyszło na świat w związku osób tej samej płci, głównie w związkach dwóch kobiet.
W nieheteroseksualych związkach dzieci wychowywane są przez matki i ich partnerki, dużo rzadziej (tylko w 7 proc. przypadków) przez ojców i ich partnerów. Większość z nich wie, że ich rodzic jest w związku z osobą tej samej płci - 33 proc. nie ma tej świadomości.
O sytuacji w jakiej żyją ich podopieczni nie wiedzą także nauczyciele. Z badania wynika, że tylko co czwarty jest informowany o tym, w jakim domu wychowuje się ich uczeń. 14 proc. dzieci deklaruje, że nikt w nich otoczeniu nie zna ich sytuacji rodzinnej.
Projekt realizowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki, prowadzony jest w Instytucie Psychologii PAN.
ed/ Niezalezna.pl ,Tvn24.pl