Casus portalu Antyreligijni.pl pokazuje, że dziś zwykły antyklerykalizm, który na trwale wpisał się w polski krajobraz marginesu jest już passé. Dziś nie wystarczy mówić o pazerności księży i ich prawdziwych bądź urojonych grzechach i przewinieniach: o gospodyniach, maybachach, kasie za kolendę, etc.

 

Dziś celem ataków staje się samo serce Wiary. Internetowi troglodyci nie szczędzą nawet ważnych dla chrześcijan symboli, świętych postaci czy wizerunku Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, niektóre ze zdjęć i obrazków opublikowanych choćby na portalu Antyreligijni.pl mają charakter ewidentnie pornograficzny, a mimo to widnieją na stronie, której autorzy nie zamieszczają żadnego ostrzeżenia, że zawarte na niej treści są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia.

 

To tylko przykład. Nie ma sensu epatować "świętym oburzeniem" i nieustannie załamywać rąk nad anonimowymi hejterami nie potrafiącymi uszanować uczuć religijnych innych obywateli naszego państwa. W tym przypadku po prostu doszło do złamania polskiego prawa.

 

Dlatego portal Fronda.pl zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie przedmiotu kultu, tj. przestępstwa z artykułu 196 kodeksu karnego. 

 

Aleksander Majewski

Współpraca: Damian Burzyński


Poniżej prezentujemy wzór zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jaki każdy z naszych czytelników może złożyć w prokuraturze:



[miejscowość i data sporządzenia zawiadomienia]

 

[Imię i nazwisko]                                                                                 

[ulica i numer mieszkania/domu]

[kod pocztowy i miejscowość]

[ew. numer telefonu]



Prokuratura Rejonowa

Warszawa – Śródmieście

ul. Krucza 38/42

00–512 Warszawa


 

ZAWIADOMIENIE O MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA

 

Na podstawie artykułu 304 § 1 k.p.k wypełniając swój społeczny obowiązek zawiadamiam o popełnieniu w dniu 15 stycznia 2013 roku w Warszawie przestępstwa obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie przedmiotu kultu, tj. przestępstwa z artykułu 196 k.k. na szkodę moją oraz [tu można wpisać nazwisko znajomego, jesli wyrazi na to zgodę - przyp. red.] zamieszkałego w [tu podajemy adres znajomego - przyp. red.], przez nieznanego sprawcę oraz wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego.

 


Uzasadnienie


W dniu 14 stycznia przeglądając strony internetowe, natknąłem się na witrynę http://antyreligijni.pl/na łamach której zamieszczane są treści w postaci wulgarnych grafik, które znieważając m.in. Jezusa Chrystusa, krzyż i różaniec, co obraża moje oraz [tu można podac imię i nazwisko znajomego, który wyrazi na to zgodę - przyp. red.] uczucia religijne. Przedmiotem czci religijnej w rozumieniu artykułu 196 k.k. jest „Bóg pojmowany osobowo lub w inny sposób, a także rzecz, symbol, wizerunek, określone słowa lub imiona, które według doktryny danej wspólnoty religijnej uznawane są za święte, godne najwyższego szacunku, poważania i uwielbienia w szczególności zaś takie, które wyrażają bezpośrednio obecność Boga lub też stanowią jego znak” (cyt. za dr hab. Włodzimierzem Wróblem, profesorem UJ z Kodeks karny, część szczególna. Tom II, komentarz do artykułów 117-277 k.k. pod redakcją prof. A. Zolla, wydawnictwo Zakamycze 2006). Znamię w postaci znieważania Jezusa Chrystusa uważanego przez chrześcijan za Boga jest w tym przypadku oczywiste, co widać na załączonych do zawiadomienia grafikach. Natomiast krzyż jest symbolem wiary chrześcijańskiej i stanowi najbardziej znany w kulturze zachodniej znak Boga. Najlepszym dowodem na szacunek, jakim otaczają go osoby wierzące, jest ustanowione przez Kościół katolicki święto podwyższenia Krzyża Świętego. Znieważenie tego symbolu stanowi, niewątpliwie, również znamię czynu zabronionego penalizowanego we wspomnianej już normie kodeksu karnego. W ten sam sposób zabronione jest - na mocy wspomnianego artykułu - znieważanie różańca, będącego wg doktryny Kościoła katolickiego symbolem Najświętszej Maryi Panny, przedmiotem godnym najwyższego szacunku, którego świętość potwierdził papież Paweł VI ustanawiając święto Matki Bożej Różańcowej obchodzone 7 października każdego roku.

 

Pod pojęciem obrazy uczuć religijnych należy rozumieć takie zachowania, które „odbierane są przez członków danej wspólnoty religijnej za poniżające lub obelżywe dla przedmiotu tych uczuć, w szczególności zaś dla przedmiotu czci religijnej lub miejsc sprawowania aktów religijnych. Poniżający lub obelżywy charakter określonych zachowań należy oceniać obiektywnie, *z uwzględnieniem przekonań panujących w kręgu kulturowym, z którego wywodzi się pokrzywdzony*. Zachowania takie mogą przybrać postać zarówno wypowiedzi słownej, jak też mogą być wyrażone za pomocą gestów, pisma czy obrazów.” ( cyt. za prof. Wróblem, Kodeks karny, część szczególna. Tom II, komentarz do artykułów 117-277 k.k. pod redakcją prof. A. Zolla, wydawnictwo Zakamycze 2006). Nie ulega żadnej wątpliwości, że grafiki opublikowane na stronie http://antyreligijni.pl mogą być tak oceniane przez osoby wierzące, zwłaszcza w europejskim kręgu kulturowym, do którego należy również Polska. W demokratycznym państwie prawnym nie może być przyzwolenia na to, aby bezkarnie szydzić z przekonań i uczuć innych osób, a za takie należy uznać choćby ukazywanie Jezusa Chrystusa wiszącego na słupie elektrycznym z podpisem „Moc truchleje” czy ukazywanie krucyfiksu jako penisa.

 

W tej sprawie zaistniało również znamię publicznego znieważenia. Przez znieważenie publiczne należy rozumieć „działanie publiczne, tj. w miejscu publicznym lub w takich warunkach, iż zawarta w nim treść może dotrzeć do szerszego, bliżej nieokreślonego kręgu osób (np. przy wykorzystaniu publikacji lub innych środków masowej komunikacji)” (definicja za prof. Andrzejem Markiem z Kodeks karny. Komentarz. Wydawnictwo Wolters Kluwer 2010). Internet jest w dzisiejszych czasach najbardziej masowym medium, a strony w nim zamieszczane kierowane są do bliżej nieokreślonego kręgu odbiorców (co wyraża chociażby wyrok Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie Roberta Frycza, twórcy portalu antykomor.net), przez co zamieszczenie w nim treści, znieważające przedmiot kultu, obrażające uczucia religijne innych osób należy uznać za penalizowane przez ustawodawcę.

 

Mając na uwadze przytoczone powyżej okoliczności uważam, iż padłem ofiarą przestępstwa obrazy uczuć religijnych z art. 196 k.k. i wnioskuję o przeprowadzenie w tej sprawie postępowania przygotowawczego, celem ustalenia i ukarania sprawcy.

 

 Do zawiadomienia załączam przykładowe grafiki pochodzące ze strony http://antyreligjni.pl, a także podaję ich dokładne adresy internetowe.

 

 Z poważaniem

 

………………………………………………