Kardynał Erdő, choć od lat posługuje na Węgrzech ma ogromną sieć europejskich i kościelnych kontaktów, bowiem przez lata był przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy, koordynując współpracę biskupów z różnych krajów, a także organizując pomoc Kościoła w Europie dla wspólnot katolickich w krajach rozwijających się. Stolica Apostolska powierzała mu już również zadania w Ameryce Łacińskiej, gdzie w grudniu 2011 roku uczestniczył on w wizytacji kanonicznej Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Limie, po której odebrano uczelni nazwę katolicka i papieska.
Kardynał trafił też na czołówki zachodnich mediów, gdy podczas synodu biskupów podkreślił, że religijna niewiedza szerzy się na świecie za pośrednictwem mediów. - Prezentacja chrześcijańskiej wiary i historii w mediach pełna jest kłamstw, dezinformacji. I chodzi zarówno o treść naszej wiary jak i rzeczywiste życie Kościoła – podkreślił wówczas kardynał. A w innym wystąpieniu wyraził nadzieję na odnowienie dialogu między wiarą a nauką, a jednocześnie przypominając, że gdy chrześcijanie głoszą Boga osobowego, który nas kocha i zbawia, to czerpią z innych niż naturalne źródeł, z objawienia.
Podczas Piątek Generalnej Konferencji Biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w 2007 roku wyraził zaś podziw dla krajów latynoskich, które w odróżnieniu od laicyzującej się Europy zachowują szacunek dla wartości religijnych.
Sam kardynał jest pierwszym spośród szóstki dzieci. Seminarium ukończył w 2005 roku, a później studiował prawo kanoniczne i historię w Budapeszcie i Rzymie. Był wykładowcą wielu uczelni węgierskich, ale wykładał także w Rzymie. Od 1998 do 2003 roku był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego im. Petera Pazmanya. Biskupem Szekesfehervar został mianowany w styczniu 2000, W grudniu 2002 roku Erdő został promowany na stolicę arcybiskupią i prymasowską Esztergom-Budapeszt. A rok później został kardynałem. Obecnie jest jednym z najmłodszych kardynałów, ma bowiem 61 lat.
TPT