Czytelnictwo ?
Statystyczna pani nauczycielka języka polskiego i przeciętna mamusia cieszy się, jak dziecko czyta cokolwiek. A niech będzie to nawet głupia książka. Dziś czyta książkę głupią, a może jutro sięgnie po mądrzejszą. Miłe mamusie nieraz argumentują, że „książka nigdy nikomu nie zaszkodziła” zupełnie zapominając o historycznych faktach, kiedy złe książki psuły umysły całych pokoleń i że to właśnie z książkami w ręku robiono najgorsze rzeczy. Z czerwoną książeczka Mao w ręku, z Mein Kampf Adolfa Hitlera w ręku… Oczywiście są to przypadki skrajne, niemniej swoim istnieniem obalające tezę, jakoby żadna książka nigdy nikomu nie zaszkodziła.
Wyobraźnia ?
Następny krok J.K Rowling, autorki Harrego Pottera to pomysł na utworzenie zaawansowanej technicznie gry komputerowej. Takie gry to przecież nic innego jak zabijanie wyobraźni, ponieważ mamy tam wszystko podane w zachwycającej naturalistycznej formie. Użytkownik manipuluje wirtualnym światem „rzeczywistości rozszerzonej” zanim cokolwiek zdąży sobie wyobrazić. „Dzięki urządzeniu Wonderbook tysiące historii opisanych w jednej książce ożyją, a przed graczami staną otworem nowe rodzaje opowieści i przygód. Wonderbook to niesamowite narzędzie do opowiadania historii oraz klucz do wyobraźni graczy. Będą oni teraz mogli doświadczać opisanych zdarzeń, zanurzając się w nich i trafiając w sam środek akcji. Stanie się to możliwe dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej, która przekształci ich otoczenie Dzięki Wonderbook twój pokój wypełnią tajemnice i nowe odkrycia, zaś książki będą mogły wciągnąć cię do nowego świata i pozwolą ci stać się bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń z ulubionych opowieści”, „Księga Czarów wprost ożywa, gdy ją czytasz. Sprawia, że kontroler ruchu PlayStation®Move staje się Twoją własną magiczną różdżką. Wybierz się w fantastyczną podróż, podczas której poznasz sekrety sztuki magicznej”
Przecież te książki miały być, zdaniem niektórych „dobre” właśnie ze względu na odciąganie uwagi od naturalistycznych gier, których psychologiczna szkodliwość dla rozwoju dziecka była wielokrotnie udowadniana, właśnie ze względu na hamowanie rozwoju wyobraźni !
Technika
„4 czerwca 2012 roku w Los Angeles odbyła się konferencja poprzedzająca targi E3, podczas której firma Sony Computer Entertainment zapowiedziała premierę gry Wonderbook: Księga Czarów wyprodukowanej przez wytwórnię SCE London Studio przy udziale J.K. Rowling. Wonderbook: Księga Czarów to pierwszy w historii tytuł, który będzie wykorzystywać nowe urządzenie peryferyjne dla PlayStation 3 zwane Wonderbook. Dzięki niemu świat wokół gracza ulegnie całkowitej przemianie, a czytanie oraz zabawa z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej zyskają zupełnie nowy wymiar. Gra jest także pierwszym owocem współpracy między firmą Sony i witryną internetową Pottermore. Ta należąca do J.K. Rowling bezpłatna i zupełnie wyjątkowa witryna WWW pełni rolę internetowego uzupełnienia jej bestsellerowej serii o Harrym Potterze.”
Czary ?
Reklama na kanale YouTube zachęca „Pora na praktykę! W tym tygodniu nauczysz się zaklęcia wodnego – Augmenti. Zaklęcie wodne przywoła wodę z czubka Twej różdżki. Możemy zaczynać ? (…) Rozpocznij szkolenie w bibliotece Hogwartu™, ucząc się rzucania takich zaklęć, jak Incendio, Wingardium Leviosa i Expelliarmus.” „Zmień kontroler ruchu PlayStation Move w magiczną różdżkę, rzucając zaklęcia w rzeczywistości rozszerzonej w Wonderbook”. „Napisana ponad dwieście lat temu przez Mirandę Goshawk Księga Czarów spoczywa w Dziale Ksiąg Zakazanych biblioteki HogwartuTM. Jest zaawansowanym podręcznikiem, dzięki któremu adepci magii mogą ukończyć naukę i zostać prawdziwymi czarodziejami i czarodziejkami.”, „Powiodą Cię one w świat magii, nauczą, co znaczy być prawdziwym czarodziejem lub prawdziwą wiedźmą”.
Czy to dobrze chcieć się stać „prawdziwym czarodziejem”? Jeżeli nie daj Panie Boże nam się to spełni, zgrzeszymy przeciwko pierwszemu przykazaniu, o czym czytamy między innymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego KKK 2117 „Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności.”
No i oczywiście „celebryci”
„Na imprezie premierowej nie zabrakło celebrytów oraz ich pociech, dla których przemierzanie czarodziejskiego świata okazało się spełnieniem marzeń. Wydarzenie obfitowało w mnóstwo atrakcji oraz emocji. W świat Wonderbook licznie zgromadzonych gości wprowadziła Małgorzata Rozenek, znana widzom z polskiej edycji programu "Perfekcyjna Pani Domu". Wśród gości pojawiła się m.in.: Dorota Zawadzka, Przemysław Saleta, Paulina Smaszcz - Kurzajewska, Monika Mrozowska, Bogna Sworowska, Zofia Smoktunowicz, Odeta Moro-Figurska, Aleksandra Woźniak, Robert Leszczyński, Monika Kwiatkowska-Dejczer, Anna Nowak-Ibisz oraz Krzysztof Ibisz.”
MP/stacjakultura.pl