Jest to pierwsze upamiętnienie ofiar obozu jaki w czasie II wojny światowej funkcjonował w stolicy.
Uroczystość, która zgromadziła kilkadziesiąt osób zorganizował Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau przy współudziale Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która to sfinansowała budowę pomnika. Tablicę wykonał rzeźbiarz Bartłomiej Kurzeja.
- Od dzisiaj istnienie obozu koncentracyjnego KL Warschau otrzymuje świadectwo potwierdzone przez państwo polskie - powiedział Jan Rudziński, prezes Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau.
Rudziński poinformował zebranych, że IPN prowadzi śledztwo w sprawie KL Warschau. Prelegent akcentował, że dziś jesteśmy winni pamięć polskim bohaterom II wojny światowej wszystkich frontów, kombatantom wszystkich opcji politycznych, więźniom obozów koncentracyjnych.
- Jesteśmy im winni pamięć i jesteśmy też odpowiedzialni za to, co dzisiaj dzieje się z naszą ojczyzną i naszą stolicą – powiedział prezes Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau.
- Spotykamy się na Pawiaku, w miejscu przesiąkniętym cierpieniem, śmiercią tysięcy Polaków, którzy stali się ofiarami straszliwego systemu totalitarnego, straszliwych zbrodni niemieckich – mówił z kolei naczelnik wydziału krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek.- To miejsce w jakiś sposób symbolizuje cierpienie i ofiarę całego narodu polskiego, narodu, który występował przeciwko dwóm zbrodniczym systemom totalitarnym. Od pierwszych do ostatnich dni wojny poniósł proporcjonalnie największe straty spośród wszystkich państw biorących udział w II wojnie światowej po stronie alianckiej.
W piątkowy wieczór w kościele pod wezwaniem św. Augustyna została odprawiona Msza św. w intencji ofiar KL Warschau.
Obóz KL Warschau potocznie był nazywany Gęsiówką, od starego więzienia wojskowego, które wchodziło w skład kompleksu obozowego. Pierwsi więźniowie obozu zostali osadzeni w lipcu 1943 r. Do kwietnia 1944 r. KL Warschau funkcjonował jako samodzielny obóz, później stał się podobozem KL Lublin - Majdanek. Po wybuchu Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy batalionu „Zośka” Armii Krajowej. Po wojnie zaś na terenie dawnego obozu było więzienie. Wykorzystywane było ono kolejno przez NKWD, UB. Przebywali w nim m.in. więźniowie polityczni. Zburzono je pod koniec lat 50.
AB