Polecamy Miłosierdziu Bożemu duszę śp. Jana Kulczyka, konfratra Zakonu Paulinów i dobrodzieja Jasnej Góry.
Dr Jan Kulczyk otrzymał dyplom konfraterni Zakonu Paulinów 7 lutego 2008 r., choć decyzja o przyjęciu go do grona konfratrów została podjęta i ogłoszona rok wcześniej – 8 lutego 2007 r.
Przyjęcie do konfraterni paulińskiej było uszanowaniem wieloletniej pomocy i uznaniem zasług dra Jana Kulczyka dla jasnogórskiego sanktuarium. Jan Kulczyk wspierał finansowo m.in. konserwację jasnogórskiej wieży, refektarza, zabytkowej ‘Starej Biblioteki’, Kaplicy Matki Bożej i Sali o. Kordeckiego, ufundował kamery dla strony internetowej Biura Prasowego, następnie – stacje Drogi Krzyżowej dla misji paulińskiej w Centocow w RPA, specjalny samochód-kaplicę dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzającej parafie w Polsce, a obecnie – wydatnie przyczynił się do remontu Bastionu św. Barbary. Jan Kulczyk był także głównym sponsorem nowoczesnej ekspozycji sztuki w odnowionym Bastionie św. Rocha.
Po ceremonii odebrania dyplomu Jan Kulczyk powiedział: „Tego typu związku z Jasną Górą, emocji, napięć, trudno opisać słowami. To dzieje się bardziej w sferze ducha, wiary, mniej w rzeczach wymiernych jak właśnie dokumenty czy certyfikaty. Ale ja jestem bardzo związany z Jasną Górą i to od kilkunastu lat, a może nawet i więcej. Mąż mojej córki to Lubomirski, a Jerzy Lubomirski, jak czytam w historii, był jednym z największych donatorów Jasnej Góry i ojców paulinów. To dla mnie zaszczyt i szczęście, że mogę w tym samym kierunku i myśleć, i czynić, i być obecnym”.
Podczas wizyty na Jasnej Górze dnia 3 maja 2006 r. związanej z uroczystością otwarcia wystawy w Bastionie św. Rocha, Jan Kulczyk zaznaczył: „Jestem wdzięczny ojcom paulinom, że pozwolili, bym w jakiś sposób w tym przedsięwzięciu uczestniczył. Ja się nie zajmuję tylko przedsięwzięciami dochodowymi, bo ważne jest w życiu, by móc realizować to, co zostaje, o czym będą pamiętały następne pokolenia i to, co tworzy taką pozytywną energię, która jest niezbędna do tego, by myśleć pozytywnie o przyszłości, by myśleć pozytywnie o tym, co nas czeka, i żebyśmy mieli świadomość tego, że nie budujemy na piaskach, tylko na silnej – ‘jasnej górze’”.
Jan Kulczyk ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego – doktorat obronił w 1975.
Requiescat in pace!
o. Stanisław Tomoń
jasnagora.com