W dniu dzisiejszym, tj. 23.06.2015 r. Stowarzyszenie „Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą” złożyło pocztą e-mailową doniesienie do Prokuratura Okręgowego w Słupsku w sprawie:
popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Słupska Roberta Biedronia, który znieważył przedmiot czci religijnej w osobie św. Papieża Jana Pawła II.
Robert Biedroń, prezydent Słupska w 10. rocznicę śmierci papieża-Polaka w dniu 02.04.2015 r. usunął z gabinetu obraz z jego wizerunkiem.
- Dla wielu osób decyzja prezydenta była oburzająca. Przecież ten obraz znalazł się w urzędzie w wyniku decyzji prawowitej władzy, która nadała papieżowi tytuł Honorowego Obywatela – wyjaśniał dla mediów ksiądz Zbigniew Krawczyk, proboszcz Kościoła Mariackiego w Słupsku.
Obraz Jana Pawła II pojawił się w gabinecie prezydenta Słupska po tym jak Rada Miasta nadała papieżowi tytuł Honorowego Obywatela w roku 2003. Prezydentem Słupska był wtedy Maciej Kobyliński.
Sprawa walki prezydenta miasta Roberta Biedronia z usunięciem symboli, kojarzonych z świętym Janem Pawłem II, rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Wówczas, w kolejną rocznicę śmierci Papieża Polaka, na froncie słupskiego ratusza po raz pierwszy od wielu lat nie zawisł jego portret.
Obie decyzje wywołały protesty mieszkańców Słupska.. Jednak portretu nie przywrócono na miejsce.
Znieważony obraz papieża trafił w dniu 21.06.2015 r. do kościoła Mariackiego w Słupsku podczas mszy, którą odprawiał biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. - Obraz będzie u nas wisiał do czasu, kiedy być może następny prezydent zgodzi się, aby wrócił on na swoje miejsce – powiedział wówczas biskup.
Chcieliśmy zaznaczyć, że św. Jan Paweł II jest według prawa przedmiotem czci religijnej i chroni go artykuł 196 Kodeksu Karnego, który mówi:
„Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Ponadto w dniu 09.12.2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie stwierdził, że obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym, np. w Sejmie, nie narusza swobody sumienia.
Ryszard Nowak oraz pozostali członkowie Stowarzyszenia „Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą” uważają, że prezydent Słupska Robert Biedroń swoim bezprawnym działaniem obraził ich uczucia religijne poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej w osobie św. Jana Pawła II.
przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą
Ryszard Nowak