Ośrodek Badań Nowych Religii (CESNUR)  pod przewodnictwem prof. Massimo Introvigne  przeprowadził ankietę wśród kapłanów i zakonników z pytaniem o frekwencję w sakramencie pokuty  w ostatnim czasie.  53 z 200 przepytanych księży i ojców zakonnych zaobserwowało w swoich parafiach wzrost liczby katolików powracających do Kościoła i przystępujących do sakramentu pokuty. Duchowni z tej grupy przytaczali wezwania papieża Franciszka jako powód zbliżenia wiernych do praktyk religijnych.

W 43,8 proc. przypadków wzrost udziału w praktykach religijnych uznano za znaczny, przekraczający 25 proc. 64,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że dotyczył on przede wszystkim spowiedzi.

Ankietę przeprowadzono też wśród 500 świeckich.  Ci „efekt Bergoglio” odebrali w mniejszym stopniu niż duchowni. 41,8 proc. z nich odczuło „efekt”.

Zdaniem prof. Introvigne badanie, z którego wynikło że ponad połowa respondentów dostrzegła „efekt Bergoglio”, ma ogromne znaczenie. – Gdybyśmy spróbowali numerycznie uporządkować dane na płaszczyźnie ogólnonarodowej z uwzględnieniem połowy parafii i wspólnot, musielibyśmy porozmawiać z setkami tysięcy ludzi, którzy znów zbliżyli się do Kościoła i przyjęli zaproszenia papieża Franciszka – powiedział.

Socjolog podkreślił, że nie byłoby „efektu Bergoglio” bez „efektu Ratzingera”.  – Wielu ludzi spontanicznie deklarowało, że poczuli się poruszeni i wstrząśnięci  rezygnacja Benedykta XVI – stwierdził. – „Efekt” musi przejść swoją próbę. Do teraz możemy powiedzieć, że nie chodzi o wrażenia i anegdoty, lecz o realne liczby – skonkludował.

Jr3/kath