„[CPK] będzie także ogromnym zapleczem logistycznym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, które będzie mogło przyjąć nie setki żołnierzy, tylko tysiące żołnierzy w ciągu każdego dnia, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Największymi samolotami jakie są na świecie. Które będzie miało gdzie rozładować i przeładować te samoloty, jeżeli zajdzie taka potrzeba i zmagazynować, to co one przywiozą. [CPK] będzie należało absolutnie do europejskiej i światowej czołówki” – podkreślił Prezydent Duda.

Jak wskazał Prezydent, Polska powinna dążyć do stworzenia "tętniącego centrum logistyczno-transportowego", które będzie służyło nie tylko jako główne lotnisko kraju, ale także jako hub umożliwiający połączenia z najdalszymi zakątkami świata.

"Musimy dzisiaj realizować wielkie inwestycje transportowe, handlowe, turystyczne, by nie trzeba było lecieć do Frankfurtu, Londynu, Paryża na lotnisko, żeby przesiąść się do dużego samolotu, który poleci na inny kontynent. W najdalsze zakątki chcemy polecieć stąd, z naszego lotniska, które będzie centrum światowego transportu" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że nie można zastąpić takiego kluczowego centrum infrastrukturalnego kilkoma mniejszymi portami lotniczymi. Stwierdził, że Polska ma możliwości finansowe, by zrealizować tę strategiczną inwestycję.

"Zapewniam Państwa, że nas na to stać. Nie dajmy się zwieść temu, że można to zastąpić kilkoma mniejszymi portami lotniczymi, które też to przyjmą. Nie można tego zastąpić, bo tętniące centrum logistyczno-transportowe to nie jest coś, co można zastąpić" - zaznaczył.

Stworzenie takiego nowoczesnego i kluczowego węzła transportowego – podkreślił Prezydent - leży w strategicznych interesach Polski. Pozwoli to na uniezależnienie się od portów zachodnioeuropejskich oraz umożliwi dalszy rozwój infrastruktury i gospodarki kraju.

W wygłoszonym w Święto Konstytucji 3 Maja przemówieniu, Prezydent Andrzej Duda odniósł się do bogatej historii Polski oraz aktualnych wyzwań stojących przed państwem i narodem polskim.

Podkreślając, że tegoroczne obchody są "wielkim maraton patriotyczno-historycznym", Prezydent Duda przypomniał o najważniejszych momentach w dziejach Polski - od chrztu Mieszka I po wielkie zwycięstwa, jak pod Grunwaldem czy Wiedniem, a także dramatyczne zrywy powstańcze i odzyskanie niepodległości.

"Mamy być z czego dumni, a jednocześnie trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego upadły wcześniejsze państwowości polskie" - zauważył Prezydent, zwracając uwagę na błędy popełniane przez poprzednie pokolenia.

Duda podkreślił, że dziś Polska jest już wolna, suwerenna i członkiem NATO oraz Unii Europejskiej. Jednak, jak zaznaczył, nadal stoi przed nowymi wyzwaniami.

"Za wszelką cenę trzeba bronić polskiej suwerenności i polskiej niepodległości. To nasz obowiązek najważniejszy ze wszystkich" - mówił, wskazując na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy.

Prezydent wezwał do dalszej modernizacji polskiej armii, by była ona w stanie "zatrzymać każdego napastnika". Zwrócił również uwagę na konieczność odważnych inwestycji infrastrukturalnych, w tym w energetykę jądrową oraz centrum logistyczno-transportowe kraju.

"Nie dajmy się zwieść, że można to zastąpić kilkoma mniejszymi portami lotniczymi. Tego Polska potrzebuje - rozwoju w każdym calu, jego rozpędzania, odwagi inwestycyjnej" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził przekonanie, że Polska ma potencjał, by stać się jednym z najnowocześniejszych państw na świecie. "Musimy dzisiaj realizować wielkie inwestycje transportowe, handlowe, turystyczne. Chcemy, aby centrum było tutaj" - powiedział.

Kończąc wystąpienie, Andrzej Duda przywołał ducha twórców Konstytucji 3 Maja, apelując, by ich dążenie do modernizacji i umacniania państwa polskiego było również naszym obowiązkiem dziś.

"Niech żyje Polska!" - zakończył Prezydent.