Zgodnie z wynikami sondażu, 58,2 proc. respondentów uważa, że w polskiej polityce jest miejsce na nową partię, 26,2 proc. nie widzi takiej potrzeby, a 15,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Co ciekawe, największe poparcie dla powstania nowej siły politycznej wyraziły osoby w wieku 35-49 lat (68 proc.), a także wyborcy o dochodach mieszczących się w przedziale 5001-7000 zł netto. Z drugiej strony, największy sceptycyzm wobec nowego ugrupowania zauważono wśród osób zarabiających powyżej 7000 zł netto (34 proc. uznało, że nie ma miejsca na nową partię).
Ostatnie wybory parlamentarne w 2019 i 2023 roku nie przyniosły zasadniczych zmian w układzie politycznym. W Sejmie nadal obecne są te same ugrupowania: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica, PSL oraz Konfederacja. Jedyną nową formacją, która znalazła się w parlamencie w 2023 roku, była Polska 2050, która w wyborach startowała w ramach Trzeciej Drogi razem z PSL.
Rządząca obecnie koalicja KO-Trzecia Droga-Lewica dysponuje 248 mandatami, jednak już na początku kadencji doszło do pierwszego rozłamu – partia Razem opuściła sojusz z Lewicą. To może wskazywać na narastające napięcia i potencjalne przetasowania na scenie politycznej.
Zdaniem ekspertów wyniki sondażu mogą być objawem narastającego niezadowolenia z działań rządzącej koalicji oraz znużenia polityczną stagnacją. Jedno jest pewne – Polacy coraz wyraźniej dają do zrozumienia, że oczekują zmian. Czy znajdzie się ugrupowanie, które odpowie na te potrzeby?