To nie pierwszy tego typu incydent w ostatnich miesiącach. W styczniu media łotewskie informowały o uszkodzeniu kabla światłowodowego łączącego Łotwę ze szwedzką wyspą Gotlandia. Eksperci wskazują, że mogło to być spowodowane uderzeniem zewnętrznym. Wcześniej, w grudniu 2023 roku, przerwano również kabel elektroenergetyczny Estlink 2, który łączy Finlandię z Estonią.

W związku z podejrzeniem sabotażu szwedzkie służby bezpieczeństwa wszczęły dochodzenie dotyczące uszkodzenia infrastruktury podmorskiej. Media donoszą, że statek podejrzewany o udział w tych działaniach pływał pod banderą Malty i wypłynął z rosyjskiego portu Ust-Ługa. Prokuratura oraz szereg instytucji, w tym Straż Przybrzeżna i Siły Zbrojne Szwecji, prowadzą intensywne śledztwo w tej sprawie.

Seria incydentów na Bałtyku budzi poważne obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w regionie. Eksperci zwracają uwagę na rosnące ryzyko działań hybrydowych oraz konieczność wzmocnienia monitoringu podmorskich sieci komunikacyjnych i energetycznych.