21.04.20, 11:00Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Holandia: Oto, jak Putin korumpuje Zachód

To, że Rosja potrafi wpływać na decyzję polityków europejskich jest dla wielu z nas tajemnicą poliszynela. Wyniki śledztwa w Holandii pokazały jednak, jak może to wyglądać w praktyce. Jak podkreśla w swoim tekście "Dziennik Gazeta Prawna": „Taki schemat stał się specjalnością Kremla w Europie”.

Chodzi o holenderskiego polityka, skrajnie prawicowego lidera Forum na rzecz Demokracji, Thierry’ego Baudeta. Organizował on kampanię przeciw umowie stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Holendrzy w 2016 roku umowę tę w referendum odrzucili. Poglądy Baudeta podzieliło aż 61 proc. osób, które wzięły udział w plebiscycie. Frekwencja wyniosła wówczas 32 proc.

Baudet przekonywał wówczas, że „Wyniku nie można zignorować”, jednak mimo działań umowa weszła w życie rok później. Choć do niedawna pojawiały się jedynie przypuszczenia dotyczące tego, że kampanię na „nie” podsycał Kreml, ujawnione w weekend wyniki śledztwa holenderskiego publicznego NPO Radio 1 oraz telewizji BNNVARA w zasadzie nie pozostawiają co do tego złudzeń.

Holenderski polityk znany jest również między innymi z tego, że usiłował przekonać otoczenie Donalda Trumpa, że wyniki śledztwa Hagi dotyczącego zestrzelenia nad Donbasem malezyjskiego boeinga 777 są… niewiarygodne. Gdy holenderskie media ujawniły, że za wspomnianymi działaniami stali ludzie oraz pieniądze Kremla, Baudet zapewniał:

Nigdy nie dostawaliśmy pieniędzy z Rosji. Nasze idee nie są na sprzedaż”.

Jak jednak czytamy, polityka pogrążają bliskie kontakty z analitykiem oraz publicystą Władimirem Korniłowem, który posiada rosyjski, a wcześniej ukraiński paszport. Był on między innymi szefem kijowskiej filii rosyjskiego Instytutu Państw WNP oraz szefem haskiego Centrum Badań Euroazjatyckich. Obie instytucje finansują podmioty będące pośrednio lub bezpośrednio powiązane z Kremlem.

Holenderski polityk przekonuje, że to Korniłow nawiązał z nim kontakt, ich znajomość miała się zacząć w 2015 roku. Baudet miał mu wówczas udzielić wywiadu i mówić o nim, że to „Rosjanin, który pracuje dla Putina”. Wtedy też prowadzona była między innymi antyukraińska kampania przed referendum, której tezy zgadzały się z interesami Kremla.

dam/wiadomosci.dziennik.pl,Fronda.pl 

Komentarze

Czes\2aw2020.04.22 10:40
Najzabawniejsze jest określenie "polityk skrajnie prawicowy!" na służbie u (Dwa)Putina....
pistoleto2020.04.22 8:06
cała lewacka elita eu siedzi u władimira z kgb w kieszeni merkel tusk timermans varkfoen
anonim2020.04.21 11:50
Czy państwo o faszystowskiej ideologii opartej o ludobójstwo może być stowarzyszone z EU? Jak to się ma do standardów EU? z uporem maniaka podnoszonych przez urzędników brukselskich wobec Polski i Węgier?
fronda to w piekło nie wierzy?2020.04.21 11:19
Te wszystkie zarzuty z palca wyssane to tak samo jakby Budka twierdził ze Putin korumpował Sakiewicza
anonim2020.04.21 17:27
To Budke korumpuje Putin, dlatego on tak dla zmyłki odwraca kota ogonem , tak samo jak Tusk.
W\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\202odek2020.04.21 11:16
Gdyby to samo wkrótce opublikowano na temat zapasionego Timmermansa i szczerbatego Guya nie byłbym zaskoczony.
Lucy2020.04.21 11:15
Korumpuje lobbuje jak zwał tak zwał ale tak naprawde to 60% polityków europejskich na czele z Merkel i Macronem ma w swojej kieszeni. I to budzić powinno duzy niepokój.
Maria Blaszczyk2020.04.22 0:47
Póki co udowodniono kremlowskie powiązania z konkurencją wymienionych przez Ciebie - naziolami z AfD i Frontem Narodowym. Więc chyba jest to teza nie do obrony, nawet Kreml nie ma takich możliwości, by skorumpować obie strony. Jeśli więc w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy próby wyjścia z pata jakim była dotychczasowa wojna pozycyjna, to chyba jednak wyjasnieniem jest nieskuteczność dotychczasowej polityki i to, że świat, jeszcze przed epidemią, zaczął nam się walić na głowy - mamy katastrofę klimatyczną, ciągnącą się w Syrii, i oczywiście na Ukrainie, wojnę zaognioną sytuację w Libii i Iranie, chińskie próby zajęcia amerykańskiej pozycji "najpotęzniejszego kraju na świecie"... Bez dogadania się z Rosją nic się tu nie zrobi... Nie móiąc o tym, co widzimy i w Polsce, zerwanie stosunków dyplomatycznych skutkuje przedziwnymi zjawiskami, jak ponowie ministrowie Kownaccy czy Andruszkiewicze, zaciąganie się jawnie prorosyjskich sił do wojska czy nagłe wzmożenie w handlu z Białorusią pod rządami PiS. https://www.dw.com/pl/der-spiegel-rosja-wykorzystuje-afd-do-walki-z-zachodem/a-48232470 https://www.wprost.pl/swiat/527341/francuski-front-putina.html
.Siginda2020.04.24 20:17
Twoje tezy są nieprawdziwe.Rosja jest zdychajacym scierwem a dlaczego? bo ceny ropy poszły w dół.Reszte jest twoich tez jest absurdalna.Putin dogaduje sie z lewą strona jak i z prawa w ogrywaniu jest swietny.
M.a2020.04.21 11:15
Chciałoby się powiedzieć Baudet czyt. bidet wiemy jakie części ciała obmywa ale teraz wiemy też komu.
socjalizm to nie solidaryzm2020.04.21 11:13
Świat byłby lepszy gdyby takich ludzi jak Gates,Soros, Rotschild, Putin, Merkel, Macron,Sanchez,Obama i Bush ri mozna osądzic i wsadzic na dozyowice za dzialania przeciwko ludzkości.Ale do tego potrzeba nie ogłupionej przez ich w/w media ludzkości.