Według wszelkich statystyk alkoholizm jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych, a co za tym idzie również najbardziej szkodliwym społecznie uzależnieniem. Osoby nadużywające alkoholu doświadczają wielu konsekwencji – zaczynając od zdrowotnych, poprzez zawodowe, rodzinne czy społeczne. Nie bez znaczenia są też problemy emocjonalne związane z uzależnieniem. Jakie działania warto podjąć w przypadku osób, u których można podejrzewać alkoholizm?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Polsce?

Chociaż problem nadużywania alkoholu jest w Polsce bardzo powszechny, to dostęp do leczenia w publicznych placówkach jest mocno ograniczony. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług prywatnych. Jednak wiele osób zastanawia się, ile może kosztować takie leczenie. Aby to sprawdzić, można przejrzeć ofertę udostępnioną przez Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – cennik ośrodka WANT publikowany jest na stronie internetowej.

Leczenie alkoholizmu na NFZ również jest możliwe, jednak z powodu kolejek trzeba na nie czekać bardzo długo – zdarza się nawet, że są to całe lata oczekiwania. Zwlekanie z rozpoczęciem terapii może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz szansę jej powodzenia.

Jakie sygnały świadczą o problemach z alkoholem?

Alkoholizm to bardzo podstępny nałóg. Takie uzależnienia często rozwijają się niepostrzeżenie i to właśnie uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do wyleczenia.  Według ekspertów z Kliniki Odwykowej Alkoholizmu istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na konieczność poszukiwania profesjonalnej pomocy.

  • Jednym z sygnałów ostrzegawczych jest wpływ alkoholu na samopoczucie. Jeśli sięgasz po takie trunki, aby poczuć odprężenie, rozładować stres, lub zwiększyć swoją pewność siebie, to może być wstęp do problemów.

  • Kolejnym znakiem, że dzieje się coś niepokojącego, jest szukanie okazji do picia.  W takim przypadku spotkania towarzyskie, wyjazdy czy imprezy stają się jedynie pretekstem do spożywania alkoholu.

  • Złudne poczucie kontroli nad swoim piciem oraz zdenerwowanie podczas rozmów o problemach alkoholowych również świadczy o rozwoju nałogu.

  • Picie w ukryciu i w samotności jest sygnałem, który powinien skłonić do refleksji i poszukiwania pomocy.

  • Alkoholicy często podejmują również różne ryzykowne zachowania. Jest to np. prowadzenie samochodu po alkoholu, przemoc fizyczna, prowokowanie sytuacji mogących się skończyć urazem, a także sięganie po inne substancje psychoaktywne.

Istnieje wiele sygnałów świadczących o rozwijającym się alkoholizmie. Dlatego nawet osoby, które uważają, że ten problem ich nie dotyczy, powinny czasami zdobyć się na autorefleksję i obiektywnie przyjrzeć się swojemu zachowaniu.

Wysoko funkcjonujący alkoholizm – co to takiego?

Niektóre osoby, pomimo regularnego spożywania dużej ilości alkoholu nadal są w stanie wykonywać swoje obowiązki i pełnić różne funkcje społeczne. W takich przypadkach bardzo trudno zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Wysoko funkcjonujący alkoholik często ma wrażenie, że skoro radzi sobie z codziennymi zadaniami, to jego picie nie jest szkodliwe. Jest to jednak bardzo błędne przeświadczenie. 

Regularne spożywanie alkoholu ma bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm. Przyczynia się do rozwoju chorób np. układu sercowo-naczyniowego, wątroby i żołądka. Ta substancja jest też trucizną dla mózgu, stopniowo osłabia zdolności poznawcze, pogarsza pamięć i koncentrację.

Takie picie jest też często dostrzegane przez najbliższych, co bywa powodem awantur i pogorszenia relacji rodzinnych. Regularne nadużywanie alkoholu ma też wpływ na rozwój problemów emocjonalnych – np. trudności w kontrolowaniu agresji, pojawienie się nastrojów depresyjnych i nerwic.