Wells studiowała teologię w Corpus Christi College w Cambridge i jest określana jako „pionier w szerzeniu równości płci”. W 1995 r. została „diakonem”, a w 1996 „księdzem”, co nastąpiło zaledwie cztery lata po tym, jak w Kościele anglikańskim dopuszczono „święcenia kapłańskie” kobiet. W roku 2016 została „biskupem” Dorking. Jak powiedziała o żeńskich „księżach” („księżyczkach”?) jest to dla niej nie „tyle kwestia feministyczna, co sprawa biblijnej interpretacji – w której (...) jest przestrzeń, by się różnić”.

Jak pisze Michael Haynes z „Life Site News”, „Wells jest teraz kluczową postacią w sferze ekumenicznej” i reprezentowała wspólnotę anglikańską w kontaktach ze Stolicą Apostolską, z którą „współpracowała blisko (...) w kilku międzywyznaniowych wydarzeniach, takich jak Kongres Przywódców [Religijnych] w Kazachstanie”.

Poniedziałkowe spotkanie grupy o nazwie C9, w którym Wells wzięła udział, bada „rolę kobiet w Kościele”. Swoje prace grupa zaczęła w grudniu 2023. Haynes uważa to za znaczące, gdyż dokument roboczy Synodu o synodalności „podkreślał pilne wezwanie do zmiany prawa kanonicznego, by pozwolić na więcej ról kobiecych w zarządzaniu”. Za „jeszcze bardziej znaczącą” publicysta uznał obecność na takim spotkaniu „biskupki” Wells, gdyż w czasie spotkań synodalnych pojawiały się propozycje diakonatu kobiet, a reprezentantka Kościoła anglikańskiego jest tutaj „pionierem” zmian.

Haynes przytacza wypowiedź diakona Nicka Donnelly’ego, znanego brytyjskiego komentatora katolickiego, który uznał, że trudno o „silniejszy sygnał, że Beroglio planuje fałszywe wyświęcanie diakonów żeńskich, z trajektorią ku fałszywemu wyświęcaniu kobiet księży i biskupek”. Publicysta cytuje też samą Wells mówiącą o wspólnocie anglikańskiej, że przejście od kobiet „księży” do „biskupek” było tylko „kwestią czasu”. Sam jej przykład pokazuje, że w Kościele anglikańskim nie skończyło się na diakonacie.

Tymczasem w Kościele katolickim pojawiają się głosy o potrzebie większej roli kobiet i dopuszczenia ich do diakonatu. O dopuszczeniu kobiet „duszpasterzy” mówił kard. Blase Cupich. Sam papież Franciszek w 2016 r. powołał 12-osobową komisję, by zbadać kwestię diakonatu kobiet. Drugą taką komisję powołano w 2020. Raport Synodu o synodalności wezwał do przedstawienia wyników badań obu komisji w październiku 2024 r.

Haynes przypomina, że św. Jan Paweł II wykluczył możliwość święceń kapłańskich dla kobiet w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis z 1994 r. Jak wyjaśniał to kard. Gerhard Müller, zakaz święceń odnosi się także do diakonatu kobiet. Niemożliwość takich święceń dla kobiet jest według kardynała „prawdą zawartą w Objawieniu i stąd jest ona nieomylnie potwierdzona przez Magisterium Kościoła i przedstawiona do wierzenia”.