Pomimo tak wysokiego wskaźnika zatrudnienia, jednak 19% migrantów wojennych pozostaje bez pracy, głównie z powodu ograniczonych możliwości zatrudnienia na część etatu, co utrudnia znalezienie równowagi między pracą a opieką nad dziećmi.
Praca stanowi podstawowe źródło dochodów dla migrantów z Ukrainy i ważny czynnik motywujący do pozostania w Polsce. Jak czytamy, dla 50% przedwojennych migrantów i 20% uchodźców wojennych Polska jest potencjalnym miejscem stałego osiedlenia. Z kolei aż 56% uchodźców nadal nie podjęło decyzji o przyszłości, co wskazuje na niepewność w związku z ich sytuacją życiową i nadal trwającą wojną.
Ukraińskie dzieci masowo uczęszczają do polskich szkół (ponad 90%), jednak ich integracja również napotyka trudności. Rodzice wskazują na barierę językową (36%), brak przyjaciół (33%) i obniżenie standardu życia w porównaniu do sytuacji przed wojną (29%).
Większość migrantów wynajmuje mieszkania, jednak osoby przybyłe przed wojną znacznie częściej posiadają własne lokum. Ukraińcy w Polsce aktywnie wspierają swoich bliskich na Ukrainie – 40% przekazuje środki, a 49% zapewnia pomoc finansową rodzinom.
Migranci z Ukrainy to głównie kobiety (67%), a połowa to osoby w wieku 27–44 lat. Aż 47% respondentów to osoby z wyższym wykształceniem, co świadczy o wysokim potencjale zawodowym tej grupy.