Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z ustawą zasadniczą i przestaną obowiązywać 30 listopada 2016 r. O zbadanie przepisów zwróciła się do TK poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, która podkreślała, że ciężar płacenia podatków muszą ponosić nawet osoby, których roczne zarobki nie zapewniają minimum egzystencji.

Trybunał uznał, że przepisy nie są zgodne z Konstytucją, ponieważ nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. Oznacza to, że kwota wolna od podatku jest za niska i będzie musiała zostać zwiększona. Sędziowie argumentowali, że podatek nie może prowadzić do ubóstwa i nędzy człowieka.

Właśnie na tę kwestię zwrócił uwagę RPO. Wskazał on, że ustalenie kwoty wolnej od podatku na takim właśnie poziomie powoduje, że opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Polskie prawo określa, że kwota taka wynosi 6504 zł rocznie.

W ocenie Rzecznika należy poddać pod rozwagę, czy osoby żyjące poniżej granicy ubóstwa są w stanie ponosić ciężary płacenia podatków.

mod/telewizjarepublika.pl