„Zawsze czułem powołanie do kapłaństwa już jako dziecko, kiedy jeszcze sobie nad nie zdawałem sprawy, co to jest tak naprawdę. Zawsze powtarzałem, że będę księdzem, więc dla mnie była to droga naturalna” - opowiedział ks. Pawlak. W Krakowie trafił na klasztor kanoników i zainteresował się informacją o powołaniach. „Od razu serce mi powiedziało, że to jest to - zaznaczył. - Napisałem, zaprosili na rozmowę i tak mnie przyjęli. W Krakowie zaczynałem moje życie zakonne”. Następnie ks. Pawlak wyjechał na dalsze studia do Francji (koło Lyonu), a następnie do Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął w belgijskim Liège.

 

Jako kapłan ks. Paweł przez pewien czas pracował w Liège, po czym został skierowany do Rzymu, gdzie pracował pięć lat w kurii generalnej Zakonu. Kapituła wybrała go na prowincjała prowincji francusko-belgijsko-holenderskiej, której przewodzi od 2017 r.

 

Kanonicy Regularni Laterańscy - geneza Zakonu

 

Początki Zakonu Księży Kanoników Regularnych Laterańskich Najświętszego Zbawiciela sięgają IV wieku i osoby św. Augustyna. Wywodzą się od księży żyjących we wspólnocie w klasztorze pod opieką opata według Reguły św. Augustyna. W odróżnieniu do mnichów kanonicy pracują w ścisłej więzi z diecezją.

 

„Zakon został zatwierdzony oficjalnie w 1059 roku przez Kościół i od tego czasu można mówić już tak formalnie o Zakonie Kanoników Regularnych” - podkreślił rozmówca Polskifr.fr. Dodał, że przez wieki Zakon ewoluował i powstawały dziesiątki, a nawet setki różnych zakonów kanonicznych. Dziś istnieje ich 18. Wszystkie są niezależne, choć 9 z nich jest zrzeszonych w Konfederacji Kanoników Regularnych.

 

Obecnie do Zakonu Księży Kanoników Regularnych Laterańskich Najświętszego Zbawiciela należy ok. 200 kapłanów z różnych krajów. „Jesteśmy rozrzuceni w sześciu prowincjach. Nie mamy głównego charyzmatu, bo jesteśmy powołani z

kleru diecezjalnego, więc tam, gdzie pracujemy w diecezjach, biskup powierza nam jakąś misję i pracujemy na przykład w parafiach, przy sanktuariach, w szpitalach, również prowadzimy szkoły jak w Ameryce Łacińskiej, w Polsce ośrodek uzależnień od alkoholu, od komputerów, więc nie boimy się żadnej pracy. Również pracujemy na misjach i odpowiadamy na znaki czasu i na to, co biskupi proponują” - mówił ks. Paweł Pawlak.

 

Kanonicy Regularni Laterańscy - co to znaczy?

 

Nazwa Zakonu pochodzi od łacińskiego słowa canonicus, które kiedyś oznaczało duchowieństwo diecezjalne pracujące przy kościołach podlegających biskupowi, a nie prywatnych. W XI wieku część kanoników przyjęła Regułę św. Augustyna i zaczęto ich nazywać regularnymi. Poza tym w 1446 roku w duchu wdzięczności Kanonikom Regularnym za ich posługę przy Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie, papież Eugeniusz IV nadał im tytuł laterańscy.

 

O powołaniach

 

Jak zaznaczył ks. Pawlak, obecnie najwięcej powołań do jego Zakonu wywodzi się z ministrantów służących do Mszy św. w parafiach prowadzonych przez Kanoników, choć np. we Francji nie jest to możliwe na taką skalę. W tym kraju działa wspólnota w Beauchêne, gdzie aktualnie przebywa ośmiu kleryków z Filipin i jeden miejscowy nowicjusz Francuz. Właśnie w Beauchêne kandydaci do Zakonu odbywają formację. Poznają m.in. piękno liturgii, o którą Kanonicy Regularni Laterańscy dbają szczególnie. „Po rocznym nowicjacie kandydat decyduje, czy chce zostać - opowiedział ks. Pawlak. - Jeżeli zakon również widzi go jako kanonika, to wtedy składa pierwsze śluby i dopiero zaczyna się ta formacja intelektualna, filozoficzno-teologiczna, ale to już jest poza naszym klasztorem”.

 

Młodzi ludzie we Francji spragnieni Boga

 

„Widzimy tutaj u nas, że jest niesamowity głód Boga, że oni szukają wartości, też wyższych, że w tym świecie zaczynają się gubić” - wskazał prowincjał prowincji francusko-belgijsko-holenderskiej. - Przede wszystkim tutaj w Beauchêne jak mamy młodych, którzy przychodzą, bo jest ich sporo, to staramy się, żeby mieli kierownictwo duchowe z naszej strony. Nie robimy tego tak na siłę, tylko żeby byli przede wszystkim dobrymi chrześcijanami, katolikami”. Podsumował: „jeżeli widzimy, że jest ktoś, kto ma jakieś zadatki na bycie kapłanem to wtedy odpowiednio staramy się go nakierować, ale wybór należy zawsze do niego”.

 

Więcej o zakonie: https://chanoines-du-latran.com/home-2/