Światowy Szczyt Rządów to jedna z największych międzynarodowych konferencji gospodarczych na świecie, podczas której liderzy państw i szefowie rządów oraz przedstawiciele biznesu dyskutują o przyszłych kierunkach rozwoju ekonomicznego.

 

Podczas debaty w formule okrągłego stołu „High–Level Roundtable on the Future of Mobility” Andrzej Duda zapewnił: – Naszym celem jest dalsze zacieśnianie współpracy, rozwój infrastruktury i przyciąganie kapitału, aby osiągnąć jeszcze więcej. Polska mobilność, polska infrastruktura i polska gospodarka to dziś jedne z najbardziej obiecujących obszarów inwestycyjnych w Europie. 

Polska jest gotowa na rozwój. Polska jest gotowa do współpracy. Bo przyszłość – Panie i Panowie – ma na imię Polska!

Podczas głównej sesji Światowego Szczytu Rządów – w wystąpieniu „Financing the Future and Global Economy” – Andrzej Duda zwrócił uwagę, że szybki postęp gospodarczy to wspólna cecha zarówno Polski, jak i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Od 1989 roku Polska zdołała czterokrotnie powiększyć swoją gospodarkę. W ciągu ostatnich trzech dekad osiągnęliśmy bezprecedensowy poziom PKB i innych parametrów, wykazując jak dynamiczni, innowacyjni i pracowici są Polacy – podkreślił.

Zapewnił, że „nie zwalniamy tempa”.

– Nasz spektakularny sukces motywuje nas do stawiania sobie coraz ambitniejszych celów. Przekuwamy w atuty trudności, z którymi przychodzi nam się mierzyć. Nieustannie wzmacniamy też polityczne i gospodarcze fundamenty naszego rozwoju – przekazał Prezydent RP, wymieniając m.in. Baltic Pipe, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycje w autostrady Via Baltica i Via Carpatia oraz linie kolejowe (Rail Baltica).

Dlaczego właśnie Polska i dlaczego Europa Środkowa? Niewątpliwie dzięki temu, że pochodzimy do wyzwań w nowatorski sposób. Dzieje się tak dzięki dobrze wykształconym i wyszkolonym profesjonalistom. Również ambicje naszych przedsiębiorców stale rosną, a to dlatego, że Polska stała się jedną z najszybciej rozwijających się dużych gospodarek na świecie – zaznaczył, zachęcając do zacieśnienia relacji gospodarczych między naszym regionem i regionem Zatoki Perskiej.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>
ENGLISH VERSION >>

Na marginesie konferencji zaplanowano też szereg spotkań bilateralnych z przywódcami państw, m.in. z Premierem i Wiceprezydentem Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohammedem bin Rashid Al Maktoumem oraz z Premierem Państwa Kuwejt Ahmadem Abdullahem Al–Ahmad Al–Sabahem.

Jak zapowiedział Prezydent RP jeszcze przed wylotem, wizyta w Dubaju to też okazja do rozmów o zbliżającym się jubileuszowym szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Warszawie.

Jesteśmy bardzo dynamicznie rozwijającym się regionem w Europie. To rzeczywiście robi wrażenie, jeżeli mówi się, że do 2030 roku przewidywany wzrost PKB w krajach wspólnoty Trójmorza będzie ok. 35 proc. – podkreślił.

Dodał, że w czasie rozmów będzie promował Polskę i nasz region oraz zachęcał do inwestowania w najdynamiczniej rozwijającej się części Europy.

Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potrwa do czwartku.

To już trzecia wizyta Prezydenta RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ciągu niespełna dwóch lat. W marcu 2023 r. Andrzej Duda rozmawiał tu z Prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem m.in. o współpracy w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej. W grudniu 2023 r. Prezydent RP wziął udział w konferencji klimatycznej COP28.