Do przerażającej tragedii doszło pod koniec ub. miesiąca w Siedlcach, gdzie ratownicy medyczni zostali zaatakowani nożem przez mężczyznę, któremu udzielali pomocy. Życia jednego z ratowników nie udało się uratować.
Sprawa wywołała szeroką dyskusję na temat konieczności wdrożenia rozwiązań, które zapewnią większe bezpieczeństwo ratownikom medycznym. Na antenie Rada RDC temat podjęła wiceminister zdrowia Urszula Demkow, z której ust padły szokujące słowa.
- „Ważne jest też to, że ratownicy już w tej chwili mogą pracować krócej, bo do 60-tego roku życia. Tutaj, ten pan miał 62 lata, więc był już w wieku emerytalnym, to był jego wybór, ale ta praca do emerytury jest krótsza”
- powiedziała.
Pamiętacie śmierć ratownika medycznego?
— Wolność__Słowa (@WolnoscO) February 10, 2025
- Są szkolenia dla ratowników, jakie jeszcze rozwiązania są przewidziane?
- Ratownicy mogą pracować krócej do 60 roku życia, ten Pan miał 62 lata, był już w wieku emerytalnym. To był jego wybór
Wina ratownika, bo mógł pracować krócej🤦🏼♂️ pic.twitter.com/O91NrvS8MS
Jej wypowiedź wywołała ogromną burzę w mediach społecznościowych. Ostatecznie wiceminister postanowiła przeprosić.
- „W związku z moją wypowiedzią w czasie audycji wyemitowanej w Radiu Dla Ciebie, 27 stycznia br., chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko ratowników medycznych praz bliskich zamordowanego ratownika. Zdaję sobie sprawę, że wszelkie wypowiedzi, szczególnie w tak delikatnej materii, powinny być zawsze formułowane jak najprecyzyjniej, z poszanowaniem godności osób których dotyczą”.
- napisała w swoim oświadczeniu.
Wiceminister dodała, że jest jej „przykro”, że „nie zachowała odpowiedniej formy i precyzji wypowiedzi”.
Oświadczenie. pic.twitter.com/nb3lFfWM8B
— Urszula Demkow (@UrszulaDemkow) February 11, 2025
Do nieprawdziwych informacji przekazywanych przez wiceminister Demkow odniósł się Zarząd Krajowy OZZRM.
- „Wypowiedź Pani Minister zawierała informację, że Ratownicy Medyczni mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, co jest nieprawdą. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości dla Ratowników Medycznych, w odróżnieniu od niektórych służb”
- wskazano w piśmie skierowanym do resortu zdrowia.
- „Mimo że Ratownictwo Medyczne oraz Ratownicy Medyczni są traktowani jak służba, nie posiadają oni takich samych przywilejów emerytalnych. W rezultacie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę jedynie na ogólnych zasadach dotyczących każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, a nie na zasadach preferencyjnych, jak ma to miejsce w przypadku służb. Uważamy, że konieczne jest rozpoczęcie publicznej debaty na temat zmiany tego stanu rzeczy i umożliwienie Ratownikom Medycznym przechodzenia na wcześniejszą emeryturę na zasadach podobnych do tych obowiązujących w służbach MON i MSWiA”
- dodano.