W swoim apelu włoskie organizacje wzywają polski rząd do równego traktowania niezależnych organizacji, również tych o charakterze chrześcijańskim. Domagają się „poszanowania podstawowych praw obywateli gwarantowanych przez Konstytucję i prawo”.
Autorzy zwracają uwagę, że „europejski kontekst społeczny w ostatniej dekadzie stopniowo zwiększał presję na zmiany kulturowe i społeczne tradycji, również poprzez reformy prawne i publiczne”.
- „Przykładem tego jest Polska w ostatnim roku: obecny rząd sprzeciwia się tradycyjnym wartościom chrześcijańskim i patriotycznym kraju, aby szybko i często arbitralnie dostosować go do zmian antropologicznych, które zaszły w ostatnich latach w krajach zachodnich”
- czytamy.
Włoscy działacze wskazują m.in. na sprzeczne z Konstytucją i ustawą wytyczne ws. aborcji, naciski na sprzeciwiające się tym wytycznym szpitale i lekarzy, swobodny dostęp do leków wczesnoporonnych, „usunięcie treści patriotycznych i chrześcijańskich z programów edukacyjnych” oraz rugowanie nauczania religii ze szkół wbrew obowiązującemu prawu. Zwracają też uwagę na „naruszenia prawa i samych zasad konstytucyjnych państwa demokratycznego: takie jak prawa obywatelskie osób; wolność prasy i mediów publicznych, które nielegalnie przeszły pod kontrolę rządową; przejęcie Prokuratury Krajowej; ciężki atak na niezależność sędziów i ofensywa przeciwko Stowarzyszeniu Marszu Niepodległości (imponująca manifestacja ludowa, która co roku obchodzi w Warszawie odbudowę państwa polskiego w 1918 roku)”.
- „Ofiarami tej wrogości wobec niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych, głównie chrześcijańskich, które sprzeciwiają się tym zmianom lub po prostu wyrażają inną wizję świata, są ich liderzy i same stowarzyszenia, a także parlamentarzyści, urzędnicy i politycy, którzy je wspierają, często prześladowani, jak to miało miejsce w przypadku byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który z powodu tego prześladowania otrzymał azyl polityczny na Węgrzech”
- czytamy.
Autorzy zwracają też uwagę na wielomiesięczny areszt zastosowany wobec ks. Michała Olszewskiego SCJ i dwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości.
- „Przekonani, że antropologia jest wyzwaniem naszych czasów i że wiara chrześcijańska odgrywa fundamentalną rolę w obronie osoby i jej podstawowych praw, tym bardziej w kraju o głęboko zakorzenionej kulturze katolickiej jak Polska, przekonani również, że obrona tych praw jest wspólnym dziedzictwem w UE, domagamy się zakończenia dyskryminacji i przywrócenia podstawowych wolności dla osób i niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych w kraju, wyrażających historię, kulturę i wiarę narodu”
- podkreślają.
Pełna treść apelu w języku polskim dostępna jest TUTAJ.