05.04.20, 20:45Fot. Piotr Drabik via Flickr, CC BY 2.0

,,Financial Times'' o katastrofie smoleńskiej: ,,Pozostawiła trwałe blizny''. Mocne słowa prezydenta Andrzeja Dudy

W zbliżającym się tygodniu będziemy obchodzić 10. rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Obszerny tekst na temat tej ogromnej tragedii znalazł się w weekendowym wydaniu brytyjskiego „Financial Times”. Zacytowano w nim między innymi prezydenta Andrzeja Dudę, który mówił o podejściu Rosji do tragedii oraz prób wyjaśnienia jej przyczyn.

Dla wielu Polaków 10 kwietnia będzie na zawsze ich 11 września” - pisze „Financial Times”. Podkreślono, że la Polaków to chwila głębokiego szoku oraz żałoby, która:

[…] odcisnęła niezatarty ślad na psychice narodowej. Po 10 latach katastrofa pozostawiła inne trwałe blizny”.

Dalej stwierdzono, że wzmocniła ona także podziały między liberałami i konserwatystami w Polsce, które kształtują krajową politykę po dziś dzień. Dodano też:

I ponownie uczyniła z Rosji, od wieków najbardziej niebezpiecznego i uciążliwego sąsiada Polski, niewiarygodnego adwersarza Warszawy, zrywając z nieśmiałym odprężeniem w stosunkach z Moskwą i pogrążając Polskę z powrotem w głębokiej podejrzliwości wobec Kremla, która przez dekadę po katastrofie tylko się umocniła”.

W gazecie zacytowano także słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził:

W tej części świata, ze względu na nasze historyczne doświadczenia ze Związkiem Radzieckim, a później z Rosją, jesteśmy przyzwyczajeni do sytuacji, w której Moskwa ma tendencję do obwiniania ludzi za każdą tragedię, a nie władz... Można powiedzieć, że oskarżanie pilotów o tę katastrofę jest niemal przysłowiowym wyjaśnieniem”.

Dodał także:

I faktycznie (rozpowszechnienie) informacji, że to wina pilotów, zanim przeprowadzono jakąkolwiek procedurę weryfikacyjną, zanim przeprowadzono jakiekolwiek dochodzenie, jest czymś naprawdę przerażającym”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

ladychapel2020.04.6 6:37
10.04.2010 - ladowanie za wszelką cenę 10.05.2010 - wybory za wszelką cenę
Lobo2020.04.6 13:07
W punkt! Tylko kogo dziś obchodzi katastrofa smoleńska? My chcemy jedynie wiedzieć, dlaczego brat nie leciał razem z nim.
smokowid-102020.04.6 2:53
Katastrofa - morderstwo w smoleńsku a wirus. Prawie nikt do końca nie zna detali by ze 100% pewnością powiedzieć że to na pewno był zamach. Ci co znają detale nigdy o nich nie powiedzą. A nawet gdyby był cień takiej szansy, to oni nie zdążą nam tego ujawnić. Dlatego wiedząc o detalach tragedii na poziomie pewności 70-80%, można uczciwie założyć, że był to zorganizowane działanie smoleńskiego wirusa, z natychmiastowym śmiertelnym skutkiem wszystkich tam zarażonych. Macki tego wirusa w liczbie kilkuset, zależnie od ich specjalizacji, przyprawiły o śmierć wszystkich pasażerów tego samolotu, załogę, a nawet niektóre osoby w późniejszym czasie, które próbowały wykazać jego istnienie i działanie. A nade wszystko zagwarantowały medialne ukrycie działania wirusa, Celem wirusa było uśmiercenie najważniejszych pasażerów. A reszta zabitych była przewidzianym ubocznym skutkiem, zastosowania takiego scenariusza. Długofalowe powody zaaranżowania tego zdarzenia, musiały być arcyważne, że skorzystano z tak międzynarodowo otwartego i skrajnie drastycznego rozwiązania. Ktokolwiek za tym stał i wydał na taki scenariusz zgodę, musiał liczyć na milczące poparcie i zaniechanie wielu ważnych ludzi z elity świata. Być może nawet niektórych tych, spośród naszych kooprerantów. Wracając do prawdopodobieństwa rozumienia działania wirusów i smoleńskiego wirusa. Na podobieństwo zrozumienia tego faktu, można przytoczyć dziś działanie koronawirusa. Wiemy że szkodzi, wiemy że zabija. Ale nie wiemy bardzo szczegółowo w detalach jak działa? Gdybyśmy je znali, to natychmiast mielibyśmy lekarstwo by go zdeaktywować. Dlatego nie jest dobrze, kiedy najważniejsi ludzie suwerennej Polski, brną w zrozumiałym zaślepiniu, w ślepą uliczkę zgłębiania szczegółów, których nigdy na 100% nie poznają. Rolą taki ludzi jest organizacja i wdrażanie systemów i działań efektywnej i trwałej deaktywacji szkodliwych cząstek smoleńskiego wirusa, tak by już nigdy nie zbijał i nie szkodził. A nie akademickie badanie go przez 100 lat. Wirusa, który zabił prawie 100 ważnych ludzi, a może i ponad 100 licząc pozostałe dziwne ofiary. Dodatkowo powodując uszkodzenie i upośledzenie ważnych organów Polski na wiele lat. Mechanizmy działania tego wirusa poznano już na np. 70%. Pewnie podobny poziom wiedzy naukowcy mają o obecnym koronawirusie. A nikt nie ośmieli się im zarzucać niewiedzy czy kłamstw. Oczywiste wszyscy, niezależnie od politycznej opcji, z korona wirusem czynnie walczą, próbując go zdeaktywować. Z takim podobnym prawdopodobieństwem wiemy, że 10 lat temu, to był smoleński wirus ze swoimi większymi lub mniejszymi mackami w liczbie kilkuset. Część z nich ma na pewno polską lokalizację.
america america my country tis of thee2020.04.5 23:37
Przez cały ubiegły tydzień próbowaliśmy ustalić, dlaczego pozbyła się tak potrzebnego sprzętu i czy został sprzedany. Podając się za przedsiębiorców, dzwoniliśmy do składnic Agencji w Szepietowie, Wąwale, Tomaszowie Mazowieckim, Kamienicy Królewskiej i Zalesiu, które miały na stanie maski. – Poszły wszystkie, co do jednej – przyznał w rozmowie z nami Józef Zaręba ze składnicy ARM w Szepietowie, która pozbyła się prawie 13 tys. masek neoprenowych. W Wąwale (13 tys. sztuk) masek też już nie ma. W Kamienicy Królewskiej (11 tys.) powiedzieli, że „wszystkie wykupili prywaciarze”. Maski sprzedawane były przez ARM po 10 zł za sztukę. W tym samym czasie w internecie kosztowały już 300-400 zł! Wszystkie poszły na pniu. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25847474,panstwowa-agencja-rozsprzedala-za-grosze-specjalistyczne-maski.html I czyjś komentarz: "Ktos na tych maskach niezle zarobil. Minster Sienkiewicz mial racje ze Panstwo Polskie to '...i kamieni kupa'. PiS nic nie poprawil przez 5 lat. Jeszcze bardziej je zdemolowal."
Polak2020.04.5 21:58
Tańczący na trupach PiS raczej nie wygląda na bliznę, prędzej na złośliwego raka.
serial2020.04.5 21:48
SARS –COV-2 ŚMIERTELNOŚĆ na 100.000 mieszkańców (oszacowanie własne –dane publiczne) 05.kwietnia 2020 r. 20.00 hours Warszawa USA (2,82) HISZPANIA (26,65) WŁOCHY (26,48) NIEMCY (1,86) FRANCJA (11,3) CHINY (0,22) BELGIA (12,7) HOLANDIA (9,95) TURCJA (0,71) KANADA (0,69) AUSTRIA ( 2,32) BRAZYLIA (0,22) SZWAJCARIA (8,06) KOREA PŁD. (0,36) UK (7,43) POLSKA (0,26)
J.P2020.04.5 21:21
Czekam na Antoniego, obiecał mi raport. Rozwiązanie, wyjaśnienie i być może ukaranie winnych.
MaxFiend2020.04.5 22:49
To już za pięć dni! Czekamy, czekamy!
Marek212020.04.6 10:12
Naprawdę czekasz na tę literaturę fantastyczno-katastroficzną? Wątpię czy opublikuje, skoro nawet nie wiadomo kto w tej komisji jest. Nie będzie miał kto (oprócz Antoniego) tego raportu podpisać.