Św. Jan był synem Zebedeusza, młodszym bratem Jakuba Starszego. Należał do grona najbliższych uczniów Jezusa. Był świadkiem przemienienia na Górze Tabor, wspólnie ze św. Piotrem przygotował Ostatnią Wieczerzę, w czasie której spoczywał na piersi Chrystusa. Był jedynym uczniem, który do końca wytrwał przy krzyżu Zbawiciela. Razem ze św. Piotrem zobaczył pusty grób po zmartwychwstaniu Pana. Św. Paweł nazywa go filarem Kościoła. Po wniebowstąpieniu wiele lat spędził w Jerozolimie. W Efezie napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Przypisuje się mu również autorstwo Apokalipsy.

Legenda głosi, że cesarz Domicjan, chcąc zgładzić apostoła, wezwał go do Rzymu, gdzie podał mu kielich z zatrutym winem. Kiedy św. Jan pobłogosławi kielich, ten pękł.

To właśnie ta legenda zapoczątkowała tradycję błogosławienia wina w święto apostoła. Kiedy pobłogosławione wino podaje się do wypicia, mówi się: „pij miłość św. Jana”. Wino symbolizuje w Biblii szczęście i radość, ale również cierpienie i miłość.

Kiedy św. Jan pobłogosławił podany mu kielich, uchronił się przed zawartą w nim trucizną. Spożywając pobłogosławiony napój prosimy Boga, aby uchronił nas od trucizny grzechu. Ten gest ma nas też zachęcić do praktykowania Miłości, którą św. Jan głosił w swojej Ewangelii.

Przyniesione z kościoła wino możemy spożyć wspólnie z najbliższymi, w ten sposób dzieląc się radością z narodzin Chrystusa, który przyszedł na świat, aby nas zbawić.