Za uchyleniem immunitetu opowiedziało się 16 członków komisji, a 5 było przeciw. To rekomendacja dla Zgromadzenia Parlamentarnego, które podejmie decyzję w czasie jutrzejszego posiedzenia.

Wcześniej Prokuratura Krajowa stała na stanowisku, że może pociągnąć posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej bez zgody ZPRE. Śledczy powoływali się na przygotowane w tej sprawie ekspertyzy prawne. Dopiero po wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który podtrzymując decyzję sądu niższej instancji, nie zgodził się na areszt wobec parlamentarzysty, prokuratorzy zmienili zdanie i skierowali do ZPRE wniosek o uchylenie immunitetu.

Posłowi Romanowskiemu postawiono jednak zarzuty w momencie, w którym chronił go immunitet. W związku z tym reprezentujący go mec. Bartosz Lewandowski skierował wniosek o umorzenie postępowania.

- „Złożenie wniosku następczego o uchylenie immunitetu do ZPRE jest bez znaczenia dla przyszłości prowadzonego postępowania, bowiem Prokuratura - lekceważąc immunitet Zgromadzenia - dokonała już czynności przedstawienia zarzutów, a zatem w konsekwencji z własnej woli dokonała czynności, których nie można powtórzyć”

- zauważył prawnik.

Ponadto mec. Lewandowski zwrócił uwagę na status prok. Dariusz Korneluka w świetle piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.