Fronda.pl: Proszę Ojca, co oznacza słowo Porcjunkula?

o. Andrzej Prugar OMFConv: Porcjunkula, to słowo znaczy tyle co „cząsteczka”. Dla św. Franciszka było to jakby drugie imię małej kapliczki, która za jego życia była już poza miastem Asyż. Tam lubił się modlić św. Franciszek, bo było to miejsce ustronne, spokojne. Dla tego nazwał to miejsce umiłowaną „częścią” nie tylko dla siebie, ale i dla zakonu. Tam zakon powstał, tam była pierwsza wspólnota. Tam Święty Franciszek wiele odkrył dla swojej wspólnoty, tam się z braćmi modlił. Tam też, obok tej kapliczki umarł.

Co to miejsce oznaczało dla św. Franciszka?
Na samym początku ta kapliczka była własnością benedyktynów, którzy mieli niedaleko opactwo. Święty Franciszek poprosił benedyktynów, żeby mógł przy tej kapliczce on sam modlić się i przebywać wraz z braćmi. Można powiedzieć że tam rodził się zakon franciszkański. Istotne jest, że ta kapliczka była pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Aniołów. Już samo to wezwanie w istotny sposób wpływało na duchowość franciszkańską.

Co to miejsce może oznaczać dzisiaj dla nas?
Wiele osób doświadcza w tym miejscu szczególnej duchowej obecności Matki Bożej i św. Franciszka.
Najważniejsze jest jednak, że z woli papieża ta kapliczka stała się miejscem odpustu zupełnego. Za czasów św. Franciszka to było fenomenem, ponieważ wówczas można było uzyskać odpust zupełny w trzech miejscach: w Ziemi Świętej, u grobu Chrystusa i w miejscu jego Zmartwychwstania, w kościele Św. Jakuba w Compostella, a trzecim miejscem była bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie. Święty Franciszek poprosił papieża, aby ta mała kapliczka była obdarzona odpustem zupełnym jako czwarte miejsce. Święty Franciszek poprosił o to, ponieważ modlił się w tym miejscu i miał tam doświadczenie mistyczne Maryi Królowej Aniołów. I ze względu na to doświadczenie miał odwagę poprosić, żeby papież udzielił tego niezwykłego przywileju. I z tego względu każdy kto wejdzie do tej kapliczki, każdy kto się pomodli w intencji Ojca Świętego, kto będzie w stanie Łaski Uświęcającej, otrzyma odpust zupełny. Dzisiaj oczywiście możliwości uzyskania odpustu zupełnego są bardzo rozszerzone. W dniu dzisiejszym 2 sierpnia, kiedy obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli, odpust taki możemy obchodzić w swoim kościele parafialnym, albo w kościele franciszkańskim.

Jak wygląda obecnie to miejsce?
Święty Franciszek prosił żeby to miejsce było zawsze otoczone troską i dbałością. W późniejszych epokach ta mała kapliczka obudowana została potężna bazyliką. Jak dojeżdżamy do Asyżu widać z daleka kopułę tej budowli. Niedawno kiedy Asyż doświadczył wielkiego trzęsienia ziemi, ta potężna, zewnętrzna budowla została poważnie naruszona, natomiast nic się nie stało tej małej skromnej budowli.