– Przed chwilą podpisaliśmy dokument o współpracy, ale tylko potwierdzający nasze bliskie relacje – podkreślał polski Prezydent, wskazując na ważność współpracy polsko–litewskiej.
Prezydent przypomniał też, że w tym roku przypada 455. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. – Byliśmy wtedy razem, mieliśmy jeden cel budowania wspólnego organizmu państwowego, który był jednakowy dla wszystkich i w tym była nasza moc. Wspólni e walczyliśmy, wspólnie odpieraliśmy napaści i będąc wspólnie w zasadzie nie dało się nas pokonać. To była rzeczywiście wielka siła – podkreślał Prezydent.
Wracamy myślą i ideą do tej siły, która wtedy płynęła ze współpracy narodów, tak niezwykle ważnej wtedy dla utrzymania niepodległości, dla budowania potęgi organizmu wspólnego, państwowego w tej części świata – zaznaczył.
Podpisanie Deklaracji odbyło się z Muzeum Narodowym w Lublinie w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w., gdzie wyeksponowany jest obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki.
Prezydenci odwiedzili także siedzibę Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
Podczas późniejszej konferencji Prezydent RP podkreślił, że zarówno dla Polski i Litwy ważne jest współdziałanie, również „z dołączeniem naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy mamy nadzieję staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
– Nasi sąsiedzi z Ukrainy wdrażają się w procedury NATO–wskie także poprzez służbę w tej litewsko–polsko–ukraińskiej brygadzie. Doskonalą się, jest wymiana doświadczeń – wskazywał Prezydent.
– To także dzisiaj wymiana doświadczeń, które płyną z obrony Ukrainy, z wojny na Ukrainie, gdzie ukraińscy oficerowie, żołnierze walczą na co dzień w obronie swojej ojczyzny i zbierają – w niesłychanych trudach i płacąc za to niebywałą cenę – doświadczenia walki z rosyjskim najeźdźcą, które są bezcenne – mówił.
Litewsko–Polsko–Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG to wielonarodowa jednostka, składająca się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie. Jej pododdziały pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w przypadku decyzji o ich aktywacji lub organizacji wspólnych szkoleń i ćwiczeń.
W skład Brygady wchodzą m.in. Batalion Ułanów im. księżnej Birute (Litwa), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 1 Batalion Powietrzno–manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska).
Prezydentowi RP towarzyszyli Szef BBN Jacek Siewiera, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Minister Wojciech Kolarski.